Koronawirus uderzył w miejskie finanse. Lipsko liczy straty!Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

Czy wpływy z podatku PIT do gminnego budżetu są już zauważalne? Czy władze gminy przygotowały plan działań naprawczych? Jakie poczynią oszczędności?

Jacek Wielorański, burmistrz Lipska:

Jako gmina na pewno odczujemy gospodarcze skutki pandemii. Wpływy podatkowe w styczniu były jeszcze na poziomie 100 procent. W lutym był już spadek o około 20 procent, a w marcu o ponad 50 procent. To wymusza działania ze strony samorządu.

Zakłady pracy na naszym terenie wprawdzie nie zwalniają masowo ludzi, ale mają na pewno spadek dochodów. Obcięta też została subwencja oświatowa.

Na razie podejmujemy doraźne decyzje o ograniczeniu pewnych wydatków gminnych. Wstrzymane są niektóre umowy zlecenia. Zatrzymałem też wszelkie podwyżki płac i wypłatę nagród dla pracowników podległych gminie. Ograniczyliśmy nocne oświetlenie ulic. Planowane inwestycje są na razie realizowane, ale też będziemy się zastanawiać nad kolejnymi i jeśli sytuacja nas zmusi, to być może będziemy musieli zastanowić się nad ich ograniczeniem.

Od przedsiębiorców wpływają ciągle podania o umorzenia podatków. Na razie, w większości przypadków, rozkładamy je na raty. Każdy przypadek jest analizowany osobno. Są różne firmy i różne ich możliwości. Firmy same też regulują swoje finanse. Jeśli ktoś na przykład zwalnia część załogi, albo obniżył pracownikom pensje, a jeszcze chce umorzenia podatku, to musimy to dobrze rozważyć. Przecież ci zwolnieni, czy zarabiający ludzie to też nasi mieszkańcy.

Obcięcie subwencji oświatowej też poważnie odbija się na lokalnym budżecie. To dotyka wszystkich samorządów w kraju, w każdej gminie. Liczymy jeszcze, że będą w tym względzie jakieś korekty ze strony rządowej, bo samodzielnie samorządy nie udźwigną zwiększonych wydatków. A w każdej gminie wydatki na oświatę są sporą częścią budżetu.

Oczywiście będziemy monitorować rozwój sytuacji, ale jeśli gospodarka nie odbije się od bieżącego spadku, to będziemy musieli podejmować kolejne działania ograniczające wydatki budżetowe.

Źródło: Echo Dnia Radomskie.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.