Kierowcy domagają się aktywnych przejść dla pieszych w Lipsku!

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

Czas czytania: 3 min.
Listen to this article

Inteligentne – aktywne przejścia dla pieszych posiadają wiele korzyści względem przejść klasycznych. W pierwszej kolejności należy wymienić, że zapewniają one większe bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców, co jest nadrzędnym celem ich stosowania.

Materiał KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni

Statystycznie ponad połowa zdarzeń z udziałem pieszych w Polsce miała miejsce w rejonie przejść dla pieszych, miejscach gdzie pieszy powinien być pod szczególną ochroną. Jest on najbardziej narażonym uczestnikiem ruchu, a w starciu z pojazdami nie ma najmniejszych szans. Celem poprawy bezpieczeństwa tych uczestników ruchu i umożliwienie im bezpiecznego przekroczenia jezdni tworzone są tzw. bezpieczne przejścia dla pieszych. Jest to połączenie kilku urządzeń bezpieczeństwa ruchu w jedną spójną całość, mająca ostrzegać i sygnalizować kierowcom potrzebę zachowania szczególnej ostrożności w rejonie jego zastosowania.

Dlaczego warto zamontować?

Coraz częściej, kierowcy nabierają niebezpiecznego nawyku przyzwyczajenia i monotonni, które negatywnie wpływa na ich uwagę. Dlatego w celu niwelowania tego przyzwyczajenia, przejścia dla pieszych zostają wyposażone w aktywne systemy sygnalizacji jak np. aktywny znak D-6, który w momencie wykrycia pieszego w rejonie przejścia dla pieszych lub na samych pasach aktywuje pulsatory po obu stronach dróg (bądź należy je samemu włączyć). Błyskające światła zwracają uwagę kierowców i informują ich, że na drodze jest pieszy. Aktywne znaki D-6 w celu maksymalizacji efektu ostrzegania powinny być wyposażone w czujniki obecności i włączać się wyłącznie w przypadku gdy pieszy korzysta z przejścia. Taka konfiguracja eliminuje u kierowców efekt przyzwyczajenia, który może wystąpić, gdy takie sygnalizatory są ustawione na ciągłe impulsy. Zestawy przejść z zasilaniem fotowoltaicznym możemy stosować w miejscach gdzie przejścia już istnieją a potrzebna jest szybka poprawa bezpieczeństwa. Systemy te szczególnie sprawdzają się w trudnych warunkach, dzień zmrok, padający deszcz czy jesienna aura wpływa negatywnie na widoczność.

Aktywny znak D-6 zasilany fotowoltaicznie nie potrzebuje do montażu drogich remontów, nie wymagają doprowadzenia dodatkowego źródła zasilania. Dzięki czemu ich montaż jest niezwykle szybki i łatwy w wykonaniu, możliwy przeważnie na już istniejącej infrastrukturze.

Podwyższone przejście dla pieszych to idealne uzupełnienie systemu

Systemy aktywnych przejść dla pieszych to urządzenia oznakowana i doświetlania przejścia, mające na celu zasygnalizowanie obecności pieszego na samym przejściu i zwrócenie na niego szczególnej uwagi kierowców. Dodatkowym elementem tych systemów podnoszącym bezpieczeństwo są podniesione przejścia dla pieszych. Jest to rodzaj progów segmentowych z, których możemy budować wyniesione biało-czerwone przejścia dla pieszych znajdujące się na samym progu zwalniającym. Przejścia takie są wykonane z antypoślizgowej gumy w standardzie 45 SRT co dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo. Jest to doskonałe rozwiązanie, którego zastosowanie należy rozważyć w rejonach przejść o dużym natężeniu ruchu.

Opinia jednego z Kierowców:

Uważam, że w Lipsku, gdzie przejście dla pieszych jest jedno koło drugiego, to takie „wciśnięcie guzika” pozwoliłoby na dostrzeżenie pieszego dużo wcześniej.

Podając przykład: ja przejeżdżając przez Lipsko muszę obserwować pieszych, ale nie tyle tych co przechodzą przez pasy, lecz tych, idących chodnikiem, bo już nie raz tak było, że idzie na wprost, a w ostatniej chwili, nawet się nie oglądając, wchodzi na przejście dla pieszych jakby uważał, że potrafię czytać mu w myślach…

Ustawodawca w swej mądrości postanowił, że piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie przewidział, że to niebezpieczne, gdyż kierujący pojazdem nie zawsze wie, czy ten pieszy zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie chciał przez nie przejść, bo nie każdy pieszy w jakikolwiek sposób to sygnalizuje.

Pojazdy mechaniczne mają kierunkowskazy, rowerzyści używają gestu ręki a piesi?

Jest wiele sytuacji, gdy ktoś z kimś rozmawia przy wejściu na pasy, tym samym wprowadzając w błąd kierujących, czy też nagle wchodzi na pasy nie dając szansy na jego zobaczenie przez innych uczestników ruchu i tu właśnie fajnym rozwiązaniem jest to urządzenie sygnalizujące, że pieszy chce przejść bezpiecznie przez przejście dla pieszych.

Są to tzw. aktywne przejścia dla pieszych.

Źródło: Stoye; Matech; Starostwo Kolno; Moje Jasło; Euroasfalt Sp. z o.o.; Czytelnik.

Catering Zacisze


 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.