Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Wakacje – czas urlopu i wypoczynku, ładna pogoda, dłuższy dzień oraz dobre warunki na drodze czasami mogą sprzyjać szybkiej jeździe, natomiast nie zwalniają od przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.
Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym, kryje się tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie zachowania niezgodne z prawem.
Od ponad roku – na terenie kraju – działają policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejsze pojazdy wyposażone w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.
Przypominamy o przestrzeganie wciąż obowiązujących ograniczeń związanych z ogłoszonym stanem epidemicznym COVID-19.
Szczegółowe informacje na ten temat: Koronawirus: informacje i zalecenia ►
Źródło: BRD KGP.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis