KGW „Teraz My” z Maruszowa wygrało w „Bitwie Regionów”
Festiwal Smaków w Rzeczniowie był okazją do spędzenia popołudnia w towarzystwie dobrej muzyki i pysznego, regionalnego jedzenia. A to za sprawą „Bitwy Regionów” kół gospodyń wiejskich oraz pikniku z produktem polskim.

[…] proponujemy różnego rodzaju smaczki kulinarne i muzyczne, bo oprócz tego, że są wspaniałe koła gospodyń wiejskich, które promują swoje potrawy swoją kuchnie regionalna są to właśnie z powiatu zwoleńskiego, lipskiego, naszego, miejscowego, ale właśnie przede wszystkim te smaki przygotowały panie na konkurs bitwa regionów […].

Głównie chodzi nam o to, by zaprezentować naszą ofertę regionalną, a przede wszystkim pokazać to, co jest najcenniejszego wśród naszych kół gospodyń wiejskich. One zawsze starają się podtrzymać tradycje, podtrzymać to dzieło, które pielęgnowały kiedyś i mocno promowały panie na wioskach, jeżeli chodzi o tą taka część kulinarna.

– mówił podczas wydarzenia Karol Burek, Wójt Gminy Rzeczniów.

Do „Bitwy regionów” zgłosiło się 18 kół gospodyń wiejskich z powiatu lipskiego i zwoleńskiego. Ich zadaniem było przygotować regionalną potrawę, która podbije serca jury. Jednymi z uczestniczek były gospodynie z Rzeczniowa.

Koło jest najstarsze w naszej gminie, liczy ponad 50 lat, członkiń około 50. Tak troszeczkę roszady są, bo starsze odchodzą, ktoś tam młody dochodzi i tak się to już kręci […].

Potrawą na konkurs jest dzisiaj kapusta z grochem, taka po rzeczniowsku kapusta z naszych pól, groch również i wykonanie także przez koło […].

Mamy pierogi ruskie, mamy pierogi z mięsem i z kapustą, bo nieodwrotnie, bo jest więcej mięsa, niż kapusty, mamy chruściele, słodkie niespodzianki, chleb ze smalcem i z ogórkiem, taki zestaw świeżonka – chlebek – ogórek […], no i nie na darmo te potrawy z kapusty, bo Rzeczniów, jak większość wie nazywane kapuściarze od lat, więc nie wstydzimy się tego.

– mówi Agnieszka Prokop-Kubik z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczniowie.

Najlepszymi okazały się gospodynie z koła „Teraz My” w Maruszowie. Panie będą reprezentować powiat lipski i zwoleński na szczeblu wojewódzkim.

Komisja konkursowa po degustacji wielu pysznych specjałów zwróciła uwagę na niezwykły kunszt kulinarny Pań i Panów z KGW, których receptury wyłaniały się z produktów naszej mazowieckiej ziemi i przybrały postać regionalnych dań. I tak przyznano:

  • Miejsce I: Koło Gospodyń Wiejskich „Teraz My” z Maruszowa, powiat lipski – Pierogi z kapustą i ziemniakami.
  • Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich „Piątkowy Stok” w Pałkach, powiat zwoleński – Świńskie poliki w sosie chlebowym podawane z kaszą jęczmienną z warzywami.
  • Miejsce III: Koło Gospodyń Wiejskich „Grabowianki” w Grabowcu, powiat lipski – Kaczka „dziwaczka” po Grabowiecku.

Wyróżnienia:

  • Koło Gospodyń Wiejskich Szymanów-Gołębiów, gm. Lipsko, powiat lipski – Kluchy Saganiuchy.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą, gm. Przyłęk, powiat zwoleński – Kładzioki gryczne

Poza gratulacjami, zwycięskie Koła otrzymały nagrody w postaci czeków w wysokości 1000 zł, 800 zł i 500 zł. Dodatkowe upominki dla zwycięskich KGW ufundowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy poszczególnych miejscowości, czy całych regionów spotykają się, aby moc dokonać wyboru tych najlepszych potraw, ale też, aby doprowadzić do tego, aby do swoich bezpośrednio kuchni te przepisy z pokolenia na pokolenie przekazywane, również móc w jakimś stopniu zaszczepić […] przede wszystkim integracji społeczności nie tylko tych wiejskich, ale również miejskich, bo bardzo często takie imprezy są odwiedzane przez mieszkańców mniejszych i większych miast, ale też, po to aby moc tę sztukę kulinarna przekazywać z pokolenia na pokolenie, aby się móc doświadczeniem dzielić.

– mówił Andrzej Kosztowniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej zdjęć – TUTAJ.

Oprócz stoisk przygotowanych przez gospodynie, na odwiedzających czekały liczne atrakcje, takie jak wesołe miasteczko, czy potańcówka na deskach przy akompaniamencie muzyki na żywo. Swoje punkty miały także m.in. miejscowa straż pożarna czy nadleśnictwo.

Oczywiście, oprócz tej kulinarnej propozycji naszego festiwalu smaków, proponuje smaczki muzyczne: w tej chwili gra kapela Bronka Machla, za chwilkę kapela Zdzisława Kwapińskiego, ale po kapelach będą też zespoły no takie jak Daj to głośniej, czy Zenek Martyniuk z Akcentem.

– mówił Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.

Impreza trwała do późnych godzin.

Druhowie z Maruszowa z gratulacjami dla KGW

Organizatorami Pikniku było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy współpracy z Gminą Rzeczniów.

Źródło: Telewizja Dami Radom; Mazowiecki Oddział Regionalny ARIMR; Zebrra; OSP Maruszów; UG w Rzeczniowie; Co za dzień.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.