Kazimierz Młodzianowski, ps. Dąbrowa – część IIIPolicja Lipsko
Czas czytania: 2 min.
Listen to this article

W kwietniu 2019 roku w Solcu nad Wisłą odbyła się uroczystość upamiętnienia postaci generała Kazimierza Młodzianowskiego połączona z nominacją klas mundurowych organizowana w ramach 100 Rocznicy Powstania Policji Państwowej.

25 kwietnia na placu Bolesława Śmiałego w Solcu nad Wisłą odbyły się uroczystości w ramach 100 Rocznicy  Powstania Policji Państwowej, którym towarzyszyły nominacje III klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą. Obchody rozpoczęły się mszą świętą.

Uroczystość poprowadził kpt. inż. Sławomir Jabłoński z Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, który złożył meldunek o gotowości do Nominacji Dyrektorowi Szkoły, panu Marcinowi Węgłowskiemu. Przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt flaga państwowa.

Następnie głos zabrał mł. insp. Wojciech Barandt Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, który przedstawił zarys historyczny powstania Policji Państwowej oraz upamiętnił postać generała Kazimierza Młodzianowskiego, która zapisała się w kartach naszej formacji. Kazimierz Młodzianowski urodził się i wychował na terenie powiatu lipskiego, a 11 kwietnia 1919 roku mianowano go na Głównego Komendanta Policji Komunalnej i Milicji Ludowej. Swoją obecnością zaszczycił nas Andrzej Szymański wnuk generała, który zabierając głos podziękował za upamiętnienie jego dziadka. Pani Małgorzata Szot-Wróblewska nauczycielka PSP w Solcu nad Wisłą, również przybliżyła postać Kazimierza Młodzianowskiego, podkreślając jak ważną rolę odegrał w powstaniu Policji. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze, przy płycie upamiętniającej postać generała.

Kolejnym elementem uroczystości były nominacje klas mundurowych ZSP w Solcu nad Wisłą. Maszerując czwórkami uczniowie odebrali Akty Nominacji i Certyfikaty ukończenia trzyletniego szkolenia, wręczone przez Dyrektora mgr. Marcina Węgłowskiego , Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Wojciecha Brandta i bryg. mgr inż. Łukasza Maciejewskiego z KP PSP w Lipsku.

Źródło: KPP Lipsko

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy Burmistrz Ciepielowa postępuje według Ciebie poprawnie używając gminnego hasła w swoim komitecie wyborczym?

Czy według Ciebie takie działania to sprawiedliwe i uczciwe zasady walki wyborczej?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.