Jak zachęcić dziecko do sprzątania? 5 sposobówCzas czytania: 3 min.

Sprzątanie to dla wielu osób niezbyt przyjemna czynność. Nie należy się więc dziwić, że duże grono dzieci również stroni od tego obowiązku. Sprawdź, jak zachęcić nawet wyjątkowo marudnych podopiecznych do sprzątania pokoju.

Nagrody za sprzątanie – czy to działa?

Dzieci uwielbiają zabawę, jednak sprzątanie po niej nie jest już czynnością, do której podchodzą z takim entuzjazmem. Rodzice często muszą wypróbować wiele metod, zanim znajdą tę idealną. Jedną z nich jest wprowadzenie systemu nagród i kar. To klasyczny sposób na wychowywanie dzieci, chociaż spotyka się z coraz częstszą krytyką.

Ogrom zabawek w domu może przytłaczać, niezależnie czy na Twojej drodze stanie ciężarówka dla dzieci, czy zestaw klocków. Po serii nieskutecznych próśb o posprzątanie bałaganu możesz zaproponować dziecku, że w zamian za schowanie wszystkich maskotek do pudełek, wybierzecie się na lody. Dobrym sposobem okazuje się również zaproponowanie maluchowi wybrania się na plac zabaw lub poczytania bajki po skończonym zadaniu.

Zasada jednej zabawki na raz

Jeśli zależy ci na stałym utrzymaniu porządku, warto wprowadzić zasadę jednej zabawki. Idea tej metody jest taka, że dziecko, zanim zacznie kolejną aktywność, musi schować elementy wykorzystywane w poprzednim zajęciu. Przykładowo, jeśli maluch chce przejść do malowania, najpierw musi sprzątnąć klocki. W ten sposób utrzymasz akceptowalny stan otoczenia.

Na początku nauka dziecka takiej zasady może być nieco kłopotliwe. Przy wyjątkowym temperamencie malucha spodziewaj się wybuchów płaczu. Pamiętaj jednak, że takiej sytuacji da się uniknąć przy odpowiednim podaniu informacji. Spróbuj przedstawić podopiecznemu tę zasadę, jako nową zabawę. Stwórz ciekawy scenariusz wokół sprzątania, aby pobudzić wyobraźnię.

Sprzątanie to zabawa –  różne scenariusze

Tak, sprzątanie to również może być pewna forma zabawy. W przypadku chowania zabawek wystarczy stworzenie angażującej historii. Przykładowo przedstaw maluchowi scenariusz, w którym musi pomóc zabawkom wrócić do domków, gdyż nadchodzi noc. To tylko jedna propozycja, a do dyspozycji masz całą swoją wyobraźnię.

Ciekawą metodą na zachęcenie dzieciaków do sprzątania jest również organizowanie zawodów na czas. Kto pierwszy schowa wszystkie swoje zabawki do pudełek, ten pierwszy spróbuje domowych ciasteczek. W ten sposób pobudzasz ducha rywalizacji. Ponadto wywołasz uśmiech nie tylko na buziach dzieci, ale również na swojej twarzy.

Wspólne czyszczenie domu

Dzieci nie lubią sprzątać w samotności i w ciszy. Warto poświęcić im chwilę i schować zabawki wspólnie. Taka forma aktywności z rodzicem to idealny czas spędzony na wzmacnianiu więzi. Podczas takiego sprzątania również możecie przyjąć nietuzinkowy scenariusz, który pobudzi Waszą wyobraźnię.

Wspólna aktywność to okazja do bycia przykładem dla malucha. W ten sposób uczysz dziecko właściwych zachowań. Jednocześnie tworzysz unikalne wspomnienia na lata. Nawet sprzątanie możecie przekształcić w coś wspaniałego i zrobić mini sesję zdjęciową. Pamiętaj również, aby nie zostawiać dziecka samego po wspólnej zabawie. Jeśli tworzyliście razem konstrukcje z klocków, to również oboje ją odkładacie na miejsce.

Organizacja pomieszczenia, czyli kolorowe pudełka

Aby sprzątanie mogło mieć miejsce, maluch powinien mieć wyznaczone punkty, do których mają trafiać poszczególne zabawki. Tym samym warto zaopatrzyć pokój dziecka w proste akcesoria do przechowywania ciężarówek, traktorów czy maskotek. Dobrym rozwiązaniem okazują się kolorowe pudełka, na których możesz umieścić etykiety z kategoriami. Przykładowo klocki powinny wędrować do niebieskiego kontenera, a samochodziki do czerwonego.

Odpowiednia organizacja dziecięcego pokoju potrafi usprawnić naukę sprzątania. Ponadto pozwoli na względnie szybkie sprzątanie w pośpiechu, gdy samodzielnie musisz to zrobić w kryzysowej sytuacji. Aby jeszcze bardziej poprawić funkcjonalność pomieszczenia postaw na maty do zabawy. Taki element wyposażenia znacznie przyspieszy proces sprzątania w pokoju Twojego malucha.

Artykuł sponsorowany.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.