Jak pozyskiwać sponsorów wydarzeń? 4 krokiFemale business colleagues discussing project outdoors. Businesswomen wearing suits standing together in city and talking. Communication concept
Czas czytania: 2 min.

Firmy, instytucje publiczne i fundacje coraz częściej organizują imprezy, którym przyświecają różne cele. Niektóre z nich mają zachęcić mieszkańców do działań proekologicznych. Inne zaś przyczynić się do wzrostu czytelnictwa wśród Polaków. Nie brakuje też wydarzeń o charakterze charytatywnym, podczas których zbiera się środki m.in. na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Jak pozyskiwać sponsorów, którzy sfinansują imprezę?

 

Dlaczego przy organizacji imprez potrzebni są sponsorzy?

Sam pomysł na event, który pomaga zrealizować ważne cele społeczne, to często za mało. Jego przygotowanie wymaga bowiem większych lub mniejszych nakładów finansowych. Nie każdy może sam ufundować dane wydarzenie. Pozyskiwanie sponsorów wydaje się zatem kluczowe. Jak ich zachęcić do wsparcia naszej inicjatywy?

Krok 1. Gdzie szukać sponsorów imprezy?

Wiele kreatywnych i wrażliwych społecznie osób zastanawia się, jak pozyskiwać sponsorów. Przede wszystkim należy rozważyć, kto mógłby wykazać zainteresowanie naszą propozycją. Niezbędne wsparcie można otrzymać od:

  • instytucji publicznych – np. ministerstwa kultury, urzędu miasta czy wojewódzkiego,
  • przedsiębiorstw należących do skarbu państwa – np. spółek energetycznych i gazowych,
  • spółek, których właścicielem jest miasto – np. elektrociepłowni,
  • prywatnych firm,
  • lokalnych filantropów.

Krok 2. Jak pozyskiwać sponsorów wydarzeń?

Pozyskiwanie sponsorów przebiega efektywniej, gdy potrafimy zaproponować im atrakcyjną gratyfikację. Instytucje publiczne zazwyczaj nie mają wielkich oczekiwań. Wspierają ważne społecznie inicjatywy. Wystarczy, że wspomnisz o ich wkładzie finansowym w materiałach promocyjnych i w trakcie prowadzenia eventu. Przedstawicielom biznesu musisz zaś zaproponować korzyści, które zyskają, finansując Twoją inicjatywę. Możesz zwiększyć ich rozpoznawalność na rynku, zapewniając szersze działania marketingowe.

Krok 3. Z kim kontaktować się w sprawie sponsorowania imprezy?

Jak pozyskiwać sponsorów? Swoje szanse znacząco zwiększysz, jeśli skontaktujesz się z odpowiednimi osobami. Nie pisz do przypadkowych ludzi, np. pracowników sekretariatu, którzy prawdopodobnie wrzucą Twoje maile do spamu. Korespondencję skieruj bezpośrednio do działu marketingu, który odpowiada za promocję i rozpoznawalność marki.

Przygotuj profesjonalną prezentację multimedialną, w której przybliżysz korzyści potencjalnym sponsorom. Zadbaj o personalizację dokumentu, ponieważ ludzie lubią zapoznawać się z ofertami, które zostały przygotowane specjalnie dla nich. Istnieją proste w obsłudze programy, w których poprawisz estetykę prezentacji. W rezultacie zyska ona bardziej profesjonalny wygląd.

Krok 4. Zawarcie umowy ze sponsorem – dlaczego jest tak ważne?

Jeśli uda Ci się dojść ze sponsorem do porozumienia, musisz zawrzeć z nim umowę. Należy dokładnie wyszczególnić w niej zobowiązania obu stron. Nigdy nie przystępuj do organizacji eventu bez dopięcia kwestii formalnych. Druga strona może bowiem wycofać się z jego finansowania, a Ty pozostaniesz ze zobowiązaniami wobec firm zewnętrznych.

Twojej uwadze polecamy kurs „Budowa i sprzedaż oferty eventowej – jak pozyskać klientów, sponsorów i partnerów wydarzeń?”. Szkolenie poprowadzi praktyk z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Materiał partnera

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.