Jak głosowali rolnicy, emeryci, bezrobotni i młodziCzas czytania: 2 min.

To jakie grupy społeczne na kogo głosują jest obrazem polskiego społeczeństwa.

Tak jak w poprzednich wyborach, ściana wschodnia (i południe) czyli były zabór rosyjski i austriacki, głosują za populistami i rozdawnictwem.

Jak głosowały poszczególne grupy społeczne?

Znamy wyniki ze 100 % okręgów wyborczych jednak nazwiska PKW najpewniej poda dzisiaj o godzinie 15:00.

Z danych PKW wynika, że najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska. Na ugrupowanie zagłosowało 37,06 proc. Przewaga nad PiS jest niewielka –  36,16 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja – 12,08 proc. Trzecia Droga zdobyła 6,91 proc., a Lewica 6,30 proc.

Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Jak głosowali emeryci? Zaskoczenie!

43,5 proc. głosujących emerytów i rencistów oddało swój głos na Prawo i Sprawiedliwość.  42,2 proc. zagłosowała na Koalicję Obywatelską. Emerycie odchodzą od PiS-u.

Jak głosowali bezrobotni? Brak zaskoczenia!

Spośród osób bezrobotnych 40,3 proc. głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Na kolejną w tym zestawieniu Koalicję Obywatelską swój głos oddało 28 proc.

Jak głosowali rolnicy?

W wyborach do europarlamentu na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 61,6 procent rolników – pokazują wyniki late poll pracowni Ipsos. To mniej niż w 2019 roku, bo wtedy partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła ponad 70 procent. Zielony Ład nie miał dla nich znaczenia. Potwierdza się tylko to, że nie wiedzą po co i przeciw komu protestują.

Jak głosowali młodzi?

W grupie wiekowej 18–29 lat najwięcej wyborców, 29,5 proc. oddało głos na Konfederację. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która zdobyła 26,4 proc. głosów. Na podium znalazło się również Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 16,1 proc. Ten wynik sugeruje, że PiS już nigdy do władzy nie dojdzie.

Jak głosowali w USA?

Wśród Polaków głosujących w USA wygrało Prawo i Sprawiedliwość (51,73 proc. głosów). Koalicja Obywatelska uzyskała 25,01 proc. poparcia. Konfederacja ma 14,48 proc. głosów, a Lewica – 5,43 proc. Trzecia Droga nie przekroczyłaby progu wyborczego. W Stanach Zjednoczonych dostała zaledwie 2,59 proc. głosów.

 

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.