Informacje o zamordowanych w 1939 r. naszych rodakach dotarły bardzo daleko!

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

Czas czytania: 4 min.
Listen to this article

Informacje o zamordowanych w 1939 r. naszych rodakach dotarły bardzo daleko.

Materiał KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni

Do Właściciela strony Ciecierówka – wielka historia małej miejscowości, napisał Paweł Kreczko – mieszkaniec Pomorza, rodzinnie związany z dzisiejszym Powiatem Lipskim. Wśród rozstrzelanych, identyfikuje on swoich kuzynów z Niemieryczowa o nazwisku Jelonek. Paweł poszukuje rodziny z okolic Niemieryczowa oraz Bajorów z okolic Rzeczniowa.

Wraz z Właścicielem strony Ciecierówka – wielka historia małej miejscowości, prosimy Was Czytelnicy o pomoc.

Jest duża szansa, że rodziny odnajdą się po latach.

Przeczytajcie list napisany przez Pawła.

Nazywam się Paweł Kreczko i pochodzę z Pomorza, na które w 1945 przybyła moja rodzina, między innymi z Mazowsza. Z powiatami: zwoleńskim i lipskim, wiąże się duża część mojej rodziny. Może rozdzielę to na dwa główne nazwiska z tamtych okolic: Jelonkowie oraz Bajorowie.

W 1945 na Pomorze wraz z najbliższymi przybyli (z Kresów, gdyż w czasie II RP dostali tam ziemię; po zakończeniu działań wojennych zostali ewakuowani) moi praprapradziadkowie Jelonkowie: Stanisław i Balbina, wraz z dorosłymi już dziećmi oraz pierwszymi wnukami – tj. moją Prababcią Edwardą (1930-2019).

Stanisław Jelonek urodził się 20.02.1880 r. w Niemieryczowie (Mazowsze, gmina Chotcza) jako pierwsze dziecko Macieja (?-1906 Niemieryczów) i Józefy Rożek (z Grabowa, par. Zwoleń; 1858-1888 Niemieryczów); zmarł 08.02.1960. Związane z nim nazwiska w linii prostej: Rożek, Zima, Gayek, Kustra, Makuch. W późniejszym fragmencie, wspomnę o rodzinie Szustów.

Balbina Jelonek urodziła się 17.07.1871 r. w Łuczynowie (Łucynowie; parafia Zwoleń) jako 8. dziecko Seweryna (Zielonka, par. Zwoleń 1830-1909 Niemieryczów) i Marianny ze Skirzyńskich (Skwirzyńskich? Grabów 1830-1907 Niemieryczów); zmarła w 25.09.1954 r. Siostra mojej Prababci opowiadała, że szczególnie obchodziła się ze swoją siostrą – Katarzyną Szewczyk (1853-1938; zmarła w Gustawowie, par. Tymienica). Związane z nim nazwiska w linii prostej: Skirzyńska, Wójcik, Pyrgiel, Kwiecień, Zaciera, Szewczyk.

Ich córka – moja praprababcia Weronika (1908-1990) wyszła za mąż za Franciszka Bajora (1902-1961) – ostatnie dziecko Pawła (Rzeczniówek 1857–1913 Wysocin) i Antoniny z Wicików (?-1920 Wysocin). Jego rodzeństwo przybyło na Pomorze.

Piszę ten post mając cichą nadzieję nie tylko na odnalezienie Krewnych, ale i odkrycie ciekawych historii, bardzo starych zdjęć (kto wie, może i z przełomu XIX i XX wieku) oraz grobów (zdaję sobie sprawę, że mogą one już nie istnieć, chociaż cuda się zdarzają).

Chciałbym także wspomnieć o rodzinie Szustów z Niemieryczowa (czy okolic). Wnuczka siostry mojej praprababci pożyczyła mi do skanowania bardzo stare zdjęcia. Jedno z nich miało bardzo ciekawy opis:
J. Szust ma lat 42.
Maria(nna) ma lat 40.
Helcia ma lat3.
Stasio ma 8 tygodni.
Fotografia wykonana 31. lipca 1927 roku.
Józef Szust.

Tropiąc, okazało się, że byli to co najmniej bliscy przyjaciele (jeśli nie rodzina) moich praprapradziadków Jelonków. Ustaliłem to z pomocą Geneteki – na podstawie aktu ślubu (pokrywał się wiek; Marianna była z Fałków). Ponadto część aktów urodzeń ich dzieci jest już zarchiwizowana – często zgłaszającym prócz Józefa był… Stanisław Jelonek (był także chrzestnym jednego – Jana, ur. 1915; co prawda w tym czasie w Niemieryczowie było takich Stanisławów dwóch, ale moje przypuszczenia są raczej słuszne). Marianna Szust umarła prawdopodobnie w 1930 roku.

Pozdrawiam wszystkich Czytelników!


Szust Józef i Marianna z Fałków – rodzice Jana zamordowanego w Starachowicach

 

Prapradziadkowie Pawła Kreczko: Bajorowie – Franciszek i Weronika

Praprapradziadkowie Pawła Kreczko: Stanisław i Balbina z Wójcików

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu rodziny bardzo proszę o kontakt ze stroną: Ciecierówka – wielka historia małej miejscowości lub bezpośrednio z Pawłem Kreczko: https://www.facebook.com/profile.php?id=100005454587224

 

Inspiracją do napisania listu był następujący post

W wojennej historii Ciecierówki rozegrał się dramat, o którym mówiono jeszcze długo po wojnie. Było to na początku…

Opublikowany przez Ciecierówka – wielka historia małej miejscowości Niedziela, 21 czerwca 2020

Źródło: Ciecierówka – wielka historia małej miejscowości.

Catering Zacisze


 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.