Iłżecki Jarmark Sztuki LudowejListen to this article
Czas czytania: 2 minut

W drugą niedzielę sierpnia, w Iłży  odbędzie się XXVIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej. Organizatorem tego wydarzenia jest Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży – organizacja skupiająca twórców ludowych i sympatyków twórczości ludowej.

Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej to impreza promująca dorobek twórczości rękodzielniczej twórców Mazowsza i całego kraju. Jest jednym z największych przedsięwzięć podejmowanych przez Towarzystwo na rzecz wspierania, promocji, kultywowania tradycji regionalnych oraz ocalenia od zapomnienia zanikających już dziedzin twórczości ludowej  regionu.

Iłżecki Jarmark promuje nie tylko Iłżę, ale też lokalne tradycje, kulturę i historię całego Mazowsza.

Iłżecki Jarmark to święto twórców ludowych , rękodzielników ,którzy będą prezentować swoje dzieła i wyroby na przygotowanych kolorowych stoiskach , jednocześnie wykonując prace konkursowe w swoich dziedzinach twórczości.

Od wczesnych godzin rannych będzie można podziwiać rękodzieło: rzeźby, ceramikę, produkty z wikliny, piękne haftowane obrusy, serwety, ręcznie robioną biżuterię i zabawki, laleczki, obrazy i wiele innych pięknych rzeczy wytworzonych rękoma osób, którzy kultywują tradycję twórczości ludowej.

Podczas XXVIII Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej, jak co roku zostanie ogłoszony konkurs dla  twórców ludowych w poszczególnych dziedzinach twórczości. Oprawę muzyczną zapewni Konkursowy Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych.

Gliniane dwojaki, podkówki z żelaza, wiklinowe kosze, koronkowe serwetki to niektóre dzieła ludowe , które można będzie podziwiać- kupować podczas jarmarku przy akompaniamencie muzyki ludowej oraz wśród zapachów pysznych, regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Tekst na podstawie wpisu : Nina Lis –  Prezes Towarzystwa  Ochrony i Promocji Zawodów Ginących

 

 

Zagłosuj w naszej ankiecie dotyczącej zarobków!

Porównanie zarobków wójtów, burmistrzów i starosty
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.