Iłża – likwidacja oddziału ginekologicznego – położniczego?Czas czytania: 3 min.

Oddział Ginekologiczno – Położniczego z opieką nad Noworodkiem w Iłży może przestać istnieć. Powodem jest zmniejszająca się (jak wszędzie) liczba porodów. Starosta radomski stawia warunki Iłży – oddajcie nam przychodnię albo pokrywajcie dług.

Sprawdź POLECANE teksty MojeLipsko.info.

Apel Samorządu Gminy Iłża – dotyczy likwidacji oddziału Ginekologiczno – Położniczego z opieką nad Noworodkiem.

Apel Samorządu Gminy Iłżac - dotyczy likwidacji oddziału Ginekologiczno - Położniczego z opieką nad Noworodkiem.

Co na to Pan starosta?

Sprawdź POLECANE teksty MojeLipsko.info.

 

W ostatnich dniach bardzo intensywnie pracujemy nad ratowaniem oddziału ginekologii i położnictwa w Szpital Powiatowy w Iłży – stąd dopiero dziś dzielę się z Państwem informacjami w tej sprawie. Będzie długo, ale treściwie – same fakty i liczby.
1. Wiem, że od lat wiele pań wybierało Iłżę, właśnie ze względu na niewielki oddział ze wspaniałym personelem i kameralne warunki. Niestety – od wielu lat nie ma rejonizacji i panie najczęściej rodzą tam, gdzie pracuje lekarz prowadzący ciążę, a z reguły są to szpitale w większych miastach. Właśnie z powodu coraz mniejszej liczby porodów od kilku lat narastały problemy finansowe oddziału. “Opłacalność” porodówki to powyżej 400 porodów rocznie.
A to dane o porodach w szpitalu w Iłży w ostatnich 5 latach: 2019 – 290, 2020 – 374 (to dlatego, że w covidzie była to jedyna porodówka w okolicy), 2021 – 191, 2022 – 149, 2023 – 121, a w 2024 – jak dotąd 41. Dla porównania porody w innych szpitalach w 2023 roku: Ostrowiec Świętokrzyski – 356, Radom RSS – 486, Radom Józefów – 1352, Starachowice – 511.
2. Bardzo zależy nam na tym, aby oddział nadal istniał, ale niestety – ani starostwa, ani tym bardziej szpitala nie stać na pokrywanie coraz większych strat, tym bardziej, że starostwo nie może finansować bieżącej działalności szpitala. Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność wykonania remontu oddziału i dostosowania go do nowych standardów. Szacunkowy koszt remontu to kwota około 16 mln złotych. Jak dotąd brak programów rządowych czy unijnych, do których moglibyśmy aplikować. Uruchamiane właśnie nabory z KPO dla szpitali powiatowych dotyczą seniorów (geriatria i opieka długoterminowa).
3. Zamknięcie oddziału nie powinno pociągnąć za sobą kolejnych, ponieważ nie generują one aż tak wysokich strat. To właśnie brak reakcji na problem spowoduje dalsze zadłużanie całej placówki. Dyrekcja szpitala zaproponowała zatem likwidację samej porodówki, ale utrzymanie poradni ginekologicznej oraz samej ginekologii, gdzie liczba zabiegów operacyjnych stale wzrasta (2020 – 58, 2023 – 189, I kw. 2024 – 74). Utrzymanie poradni i oddziału wymaga jednak dalszych negocjacji z NFZ w sprawie zmiany kontraktu.
4. W poniedziałek, 10 czerwca wraz z dyrekcją szpitala i członkami jego Rady Społecznej spotkałem się w Iłży z radnymi i przedstawicielami samorządów z gmin Iłża, Wierzbica i Kazanów. Przedstawiłem o wiele więcej szczegółowych danych na temat sytuacji oddziału i szpitala, aby wszyscy zainteresowani mogli wyrobić sobie pogląd na sprawę.
Zaproponowałem panu burmistrzowi Marek Łuszczek dwa rozwiązania, dzięki którym oddziału nie trzeba byłoby zamykać:
– gmina Iłża pokrywa 50 procent straty generowanej przez Oddział Ginekologiczno – Położniczy,
– samorząd przekazuje szpitalowi Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, co pozytywnie wpłynęłoby na wynik finansowy całej placówki.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

1 Komentarz

  1. w Lipsku będzie to samo bo do tego dąży obecna dyrektor ps. […]. Jeśli Starosta nie opamięta się jak najszybciej to samo czeka oddziały w naszym szpitalu. ciągłe cięcie kosztów i irracjonalne zakupy z dotacji które później trzeba zwracać to dla Pani […] codzienność. wystawne przyjęcia (catering mimo posiadania własnej kuchni wysyłanie pracownika po paczki do znajomej cukierni w Iłży) i bycie sługusem poprzedniego starosty. Wysłuchiwanie naczelnego donosiciela kierownika Z. próba zamknięcia i zwinięcia większości sekcji które zajmują się utrzymaniem czystości, sprawności technicznej i oddania ich firmą prywatnym bo Pan Z. jest w stanie jako prywatny podmiot zapewnić funkcjonowanie po cenach rynkowych! PANIE PASEK OPAMIETAJ SIE PAN I POZBĄDŹ SIE PAN TEJ […] KTORA NIESZCZY LIPSKI SZPITAL!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.