Historyczna bitwa o Zwoleń!
Fot. Zwoleń na radzieckiej mapie sporządzonej na podstawie fotografii lotniczych przedstawia niemieckie linie obronne wokół miasta.

Bitwa o Zwoleń 14-15 stycznia 1945 roku.

 

Z przyczółka puławskiego ofensywa ruszyła rankiem 14 stycznia 1945 roku: od godziny 8:00 trwał nieustanny ogień artylerii, który przetrzebił oddziały Wehrmachtu okopane naprzeciwko pozycji radzieckich.

O godzinie 14:00 Sowieci przełamali linię frontu ok. 20 kilometrów na wschód od Zwolenia, jednak musieli wstrzymać natarcie: należało wpierw podciągnąć działa, by mogły wesprzeć czołgi i piechotę w ataku na kolejną linię okopów. Szczególnie silna była niemiecka obrona na wysokości wsi Łagów: żołnierze Armii Czerwonej przełamali obronę w tym miejscu dopiero około południa 15 stycznia po prawie dwugodzinnej bitwie i przypuścili szturm na Zwoleń. W tych walkach szczególną rolę odegrały czołgi 9. i 11. Korpusu Pancernego: Niemcy w rejonie przyczółka puławskiego dysponowali jedynie niewielką ilością artylerii przeciwpancernej i praktycznie nie mieli żadnych czołgów, które mogłyby zatrzymać sowiecki walec pancerny.

 

Zwoleń zdobyto w nocy 15 stycznia 1945 roku, a już następnego dnia pierwsze oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Radomia.

Źródło: Krzysztof Machała, Historia Lipska i okolic.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*