GIF wycofuje bardzo popularny płyn do odkażania skóry
GIF informuje o wycofaniu z aptek znanego produktu do odkażania skóry. To płyn stosowany do odkażania uszkodzeń, otarć naskórka. W dwóch seriach produktu wykryto wadę jakościową.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Rivanol 0,1%. To lek do stosowania miejscowego przeznaczony do odkażania skóry oraz powierzchownych uszkodzeń skóry (np. otarcia naskórka).

Chodzi o: Rivanol 0,1% (Ethacridini lactas), 1 mg/g, płyn na skórę, butelka 140 g; numer serii 10722, termin ważności 06.2024 oraz numer serii 140422, termin ważności 03.2024. Podmiot odpowiedzialny: Poznańskie Zakłady Zielarskie HERBAPOL S.A. z siedzibą w Poznaniu.

Do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o uzyskaniu wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru pH dla wskazanego wyżej produktu leczniczego. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wskazanych wyżej serii produktu leczniczego.

Rivanol — jakie ma zastosowanie?

Rivanol to roztwór w płynie, przeznaczony do bezpośredniego stosowania na skórę. Jest on pochodną akrydyny, a jego substancja czynna to mleczan etakrydyny. Ma silne działanie przeciwbakteryjnie. Szczególnie dobrze zwalcza paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie.

Posiadane przez rivanol właściwości sprawiają, że jest stosowany miejscowo oraz powierzchniowo w przypadku ropnych zakażeń skóry, błon śluzowych i ran (także tych trudno gojących się), w stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, zakażeniach jamy ustnej, otarciach naskórka, oparzeniach oraz owrzodzeniach.

Zadaniem rivanolu jest skuteczne odkażanie skóry i błon śluzowych. W trakcie swojego działania uszkadza enzymy oraz bezpośrednio hamuje syntezę białek drobnoustrojów na powierzchni skóry i dokonuje penetracji tkanek.

Źródło: Radio ZET; MedOnet.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.