Emocje wokół toalety na dworcu PKSCzas czytania: 2 min.

Protokół Rady Powiatu:

Sławomir Śmieciuch:

Panie Przewodniczący, Szanowna Rado! Chciałem zebrać głos po raz kolejny w sprawie toalety na dworcu lipskim, ale tylko dlatego, że miesiąc temu zostałem do tego zobligowany przez radnych. Posłużę się informacją prawną, która jest datowana na 25 luty 2023 roku, bo my co chwilę o tym rozmawiamy, dyskutujemy i zapalamy jakieś niepotrzebne emocje wokół tej toalety.

Przypomnę państwu, ale mieszkańcom też, że w odpowiedzi na pytanie z dnia 30 stycznia 23 roku dotyczące zasad funkcjonowania dostępności przez pasażerów do pomieszczeń dworca autobusowego,  a w szczególności kwestii toalet w miejscach użyteczności publicznej radca prawny wskazuje, iż obiekt dworca autobusowego bez wątpienia zalicza się do obiektów użyteczności publicznej zatem nałożenie na właściciela lub zarządcy obiektu użyteczności publicznej obowiązku urządzenia toalet znajduje oparcie w przepisach prawa rozporządzenia stwierdzając, że w budynkach użyteczności publicznej należy urządzić ogólnodostępne ustępy.

W rozdziale szóstym Prawa budowlanego art. 61 wymieniono obowiązki właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych. Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że zarówno powiat jak i gmina w tym wypadku nie mają możliwości kontroli stanu technicznego budynku stanowiącego własność podmiotu prywatnego. Państwo żądają często, ale to jest własność podmiotu prywatnego.


W związku z tym, że obiekt istnieje od dłuższego czasu i nie stanowi majątku jednostek samorządu terytorialnego, jedynymi podmiotami uprawnionymi i obowiązanymi do zapewnienia właściwego stanu technicznego budynku dworca są jego właściciele lub zarządcy. Przypomnę teraz i to jest najważniejsze: Publima jako właściciel, który wydzierżawił to pomieszczenie, w którym znajduje się toaleta, PKS-owi Ostrowiec.  Teraz to, co my zrobiliśmy, bo państwo prosili.

Była przeprowadzona rozmowa z panem Norbertem Bogoniem dyrektorem przewozowym PKS-u w Ostrowcu Świętokrzyskim, który poinformował o niezwłocznym dopilnowaniu i otworzeniu talenty  w miejscu użyteczności publicznej jakim jest dworzec autobusowy w Lipsku. Toaleta będzie czynna w godzinach otwarcia dworca, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej PKS Ostrowiec, czyli od godziny 6:00 do 16:00. Z ustaleń telefonicznych, godziny mogą ulec delikatnym przesunięciom.

Jeżeli chodzi o możliwość przedłużenia godzin obowiązywania toalety, nie wchodzi to w grę chyba, że ktoś zatrudni dodatkowe osoby. Tyle w tym względzie, aż tyle po raz kolejny i mam nadzieję ostatni.

Sprawdź Toalety Ogólnodostępne na terenie powiatu.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.