Elżbieta Sommer nie żyjeCzas czytania: 2 min.
Listen to this article

Elżbieta Sommer czyli Chmurka i Czesław Nowicki czyli Wicherek – ikony polskiej telewizji, przez lata na zmianę omawiali pogodę w Dzienniku Telewizyjnym.

Pierwsza w historii polskiej telewizji prezenterka pogoda – Elżbieta Sommer zmarła dzisiaj w wieku 87 lat.

Do TVP trafiła w 1957 roku, mając zaledwie 20 lat. Na emeryturę przeszła dopiero w 2004 roku.

W 1963 roku rozpoczęła karierę pogodynki. W przeciwieństwie do redakcyjnych koleżanek była wyk przygotowana do roli prezenterki pogody. Studiowała na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu w Poznaniu, a pierwsze zawodowe kroki stawiała w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na wizji zachowywała się jak profesjonalistka. Skrupulatnie i rzeczowo wyjaśniała widzom oczekiwane zjawiska pogodowe. Wiedziała, o czym mówi, bo meteorologia była jej pasją.

Szybko zyskała sympatię widzów, którzy nadali jej przydomek “Chmurka”. Stała się też jedną z “twarzy” ówczesnej Telewizji Polskiej. Zaczynała w czasach czarno-białej telewizji, w której niepodzielnie królował jeden kanał, do zrobienia programu wystarczył stół, krzesło i tekturowa plansza. Dane do prognozy osobiście pisała na planszy szkolną kredą, by wieczorem na żywo zaprezentować je telewidzom.

W latach 90-tych wraz z nastaniem telewizji komercyjnych, pojawiły się całe zastępy młodych, przebojowych prezenterek. Pani Elżbieta patrzyła na nie z dystansem.

“Zawsze starałam się rzeczowo i przystępnie wytłumaczyć widzom zmiany zachodzące w przyrodzie. Dziś z prognoz robi się dziwaczne show. Prowadzący, zamiast informować, wygłupiają się i słychać, że niezbyt znają się na swym fachu. Z jednej strony im zazdroszczę – dzisiaj programy o pogodzie dają większe możliwości zrobienia czegoś efektownego, z drugiej denerwuje mnie, że każdy przede wszystkim stara się lansować siebie!”

– ocenia współczesną telewizję.

W 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zagłosuj w naszej ankiecie!

Czy Burmistrz Ciepielowa postępuje według Ciebie poprawnie używając gminnego hasła w swoim komitecie wyborczym?

Czy według Ciebie takie działania to sprawiedliwe i uczciwe zasady walki wyborczej?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.