Edyta Stein doktorem Kościoła?Czas czytania: 2 min.

Rodzice Edyty Stein Augusta Courant i Zygfryd Stein pochodzili z Górnego Śląska. Po ślubie w 1871 roku zamieszkali w Gliwicach, gdzie matka Zygfryda prowadziła przedsiębiorstwo handlu drewnem. Jednak współpraca nie układała się dobrze, dlatego też małżonkowie zdecydowali się w 1881 roku na przeprowadzkę do Lublińca, w rodzinne strony Augusty, gdzie założyli własną firmę tej samej branży. Nowe przedsiębiorstwo zawiodło oczekiwania Steinów, toteż byli stale dofinansowani przez rodzinę Augusty. Decyzja o wyjeździe do stolicy Dolnego Śląska w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania zapadła w 1890 roku. Wrocław był wówczas dynamicznie rozwijającym się miastem, a panująca koniunktura gospodarcza przyciągała wielu przedsiębiorców, w tym również Zygfryda Steina. W chwili przeprowadzki, wiosną 1890 roku, rodzina liczyła już osiem osób: w Gliwicach i Lublińcu urodziło się sześcioro dzieci: Paul, Elza, Arno, Frieda, Róża i Erna (było jeszcze czworo rodzeństwa, które zmarło w wieku niemowlęcym).

 

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

 O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie

. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis – Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa.

Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

Edyta Stein urodziła w 1891 r. we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Była filozofem, uczennicą Edmunda Husserla.

W 1921 r. nawróciła się na katolicyzm. 12 lat później wstąpiła do karmelitanek bosych. W 1942 r. jako Żydówka została aresztowana i zesłana do Auschwitz. Zginęła w komorze gazowej 9 sierpnia 1942 r.
11 października 1998 roku, w Rzymie Jan Paweł II ogłosił siostrę Teresę Benedyktę od Krzyża świętą. Kolejny raz św. Teresa Benedykta od Krzyża została uhonorowana przez Papieża Polaka 1 października 1999 roku, kiedy ogłosił ją Patronką Europy

Kościół katolicki nadał dotychczas tytuł doktora Kościoła 33 świętym mężczyznom i kobietom. Po raz pierwszy tytułu tego – doctor Ecclesiae (czyli nauczyciel Kościoła) – użył najwybitniejszy myśliciel i historyk Kościoła w średniowieczu Beda Wielebny (lub Czcigodny; 673-735) w odniesieniu do czterech czołowych postaci pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.