Édith Piaf – Nie, nie żałuję już nicCzas czytania: 2 min.

 

Édith Piaf, właściwie Édith Giovanna Gassion (ur. 19 grudnia 1915 w Paryżu, zm. 10 października 1963 w Grasse) – francuska piosenkarka. Uznawana za jedną z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku oraz za ikonę francuskiej piosenki.

Mierzyła zaledwie 147 cm, ale głos miała taki, że kruszył wszelkie mury – także te, którymi ludzie odgradzali się od siebie. Miała dziesiątki kochanków, jej jedyne dziecko zmarło w wieku dwóch lat, a ukochany, którego nazywała swoją największą miłością, zginął w katastrofie lotniczej. Zmarła w wieku 47 lat, chociaż była tak wyniszczona alkoholem, narkotykami i chorobami, że wyglądała na 70. Krótko przed śmiercią zaśpiewała swój największy przebój “Non, je ne regrette rien”, zapewniając, że niczego nie żałuje.

– onet.pl

Wychowywała się w domu publicznym. Młodość spędziła na ulicach Paryża.

W wieku 15 lat zajęła się śpiewaniem ulicznym. Została odkryta w 1935 przez impresaria Louisa Leplée i rozpoczęła występy w jego kabarecie „Le Gerny’s” przy Champs-Élysées, pod pseudonimem „La Môme Piaf” (mały wróbelek), który stał się później znany milionom wielbicieli jej talentu.

W 1936 miała pierwsze nagranie dla wytwórni Polydor.

Słynęła z niebywałej ekspresji i dramatyzmu w wykonywaniu piosenek specjalnie dla niej pisanych[2]. Jej chropowaty i stosunkowo niski głos kontrastował z drobną sylwetką (147 cm), co fascynowało widzów m.in. w paryskiej Olympii, z którą była przez lata związana.

Śpiewała także w USA, odnosząc spore sukcesy.

Osiągnąwszy szczyty kariery zaczęła pomagać młodym piosenkarzom, ułatwiając im start artystyczny (wśród nich byli m.in. Yves Montand, z którym miała trwający kilka lat romans, Gilbert Bécaud i Charles Aznavour).

Piaf zmarła na raka wątrobowokomórkowego 10 października 1963 w Grasse. Jest pochowana na cmentarzu Père Lachaise. Na jej pogrzebie zebrało się 40 tysięcy ludzi, a na jej grobie do dziś są składane kwiaty.

Ten sam utwór w wykonaniu Marion Cotillard z filmu “Niczego nie żałuję (La Môme) – Edith Piaf” (2007).

.

 

Edith Piaf – Życie I Twórczość

Wikipedia

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.