Dookoła Wody Festival – Dzień Wisły w Sandomierzu!



Listen to this article
Czas czytania: 2 minut

Ponad dziesięć łodzi zacumowano w sobotnie popołudnie (25 lipca 2020) w Starym Porcie na Bulwarze imienia Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu.

W ramach Dookoła Wody Festivalu – Dnia Wisły rozbrzmiewała muzyka szantowa, folkowa, a na mieszkańców i turystów czekali flisacy ze swoimi łodziami. Był także tradycyjny chrzest łodzi wiślanej w obrządku sandomierskim.

To już 12. edycja festiwalu, która w tym roku ze względu na pandemię odbyła się według okrojonego scenariusza. Ale jak zapewniał dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Świtalski, każdy uczestnik festiwalu, nawet ten, który nie miał dotychczas kontaktu z łodziami i szantami znajdzie coś dla siebie.

Festiwal zainaugurowała parada łodzi i statków Sandomierskiej Floty Wiślanej. Przed godzinę 17 przy nadwiślańskim brzegu w Sandomierzu zacumowały flisackie łodzie drewniane, tradycyjne drewniane pychówki oraz duże statki pasażerskie żeglugi śródlądowej. Wodniacy przypłynęli do Sandomierza z Solca nad Wisłą, Kozienic i Ulanowa. Parada polegała na kilkakrotnym przepłynięciu łodzi na odcinku od mostu do ujścia rzeki Koprzywianki. Wodniakom towarzyszyli rycerze z sandomierskiej chorągwi.

Do Sandomierza przypłynęła na łodzi Flisak z Solca nad Wisłą Katarzyna Wolan, która przyznała, że sandomierski festiwal jest dla niej okazją do spotkania się z ludźmi Wisły, ludźmi wody.

Od wielu lat przypływamy tutaj z wielką przyjemnością i czujemy się bardzo ugoszczeni. Wypłynęliśmy z 330 kilometra Wisły. W tym roku woda ma wyższy poziom i łatwiej się płynie, ale trzeba pamiętać, że przeszkody są pod wodą. Stąd potrzeba czytania wody i skupienia się. Najprzyjemniejszy z tego jest piach, bo zawsze można się zepchnąć.

– powiedziała Katarzyna Wolan.

Zwieńczeniem parady był chrzest flisackiej łodzi w obrządku sandomierskim. Muzycznego wprowadzenia dokonał chór SAN – do -MIR, sandomierski chór zamkowy prowadzony przez Annę i Jacka Przybyszów
Imię Rusałka otrzymała łódź Zdzisława Gołdy, który przypłynął na niej ze swoją najbliższą rodziną z Kozienic. Jego drewniana tradycyjna łódź typu bat wykonana została przez szkutnika Dominika Wichmana.

W ramach wodniackiego święta odbył się także pokaz sprawności strażackiej w wykonaniu jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Na podsumowanie tegorocznego święta wodniaków na scenie na wodzie przy Bulwarze odbył się koncert muzyki opowieści flisackich i żeglarskich w wykonaniu gospodarzy oraz zaproszonych gości.
Głównym punktem wieczoru około godziny 20 była dekoracja flisaka, który przybyła do Sandomierza pokonując największa liczbę „wiślanych mil”.

Zwieńczeniem tegorocznego święta wodniaków było ognisko nad Wisłą z udziałem Sławka Wychowaniaka.

Źródło: Sandomierz Nasze Miasto.

 

 

Zagłosuj w naszej ankiecie dotyczącej zarobków!

Porównanie zarobków wójtów, burmistrzów i starosty




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.