Dalekowzroczność – korekcja i profilaktyka



Czas czytania: 2 min.

Problemy ze wzrokiem dla bardzo wielu osób są codziennością.

 

Żyjemy znacznie dłużej, a zatem również wiele wad wzroku zdąża się ujawnić. W wielu wypadkach również od urodzenia jesteśmy obarczeni jakąś wadą wzroku, którą musimy kompensować sobie za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Niezwykle ważna jest profilaktyka szczególnie wśród małych dzieci, aby zapobiec nieprzyjemnym skutkom rozwoju tego rodzaju wad wzroku. A te mogą być całkiem spore.

Dalekowzroczność – mechanizm działania wady i czynniki ryzyka

Dalekowzroczność lub innymi słowy nadwzroczność to jedna z powszechniej występujących obecnie wad wzroku, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Z medycznego punktu widzenia, wynika to najczęściej z nieodpowiedniej długości gałki ocznej lub niewystarczającej mocy załamującej rogówki i soczewki. Osoby z dalekowzrocznością często muszą mrużyć oczy, aby lepiej widzieć bliskie przedmioty, co może prowadzić do zmęczenia wzroku i bólów głowy. Zwykle znacznie lepiej widzą te przedmioty, które znajdują się w pewnej oddali. Czynniki ryzyka obejmują zarówno genetykę, jak i wiek – dalekowzroczność często jest też dziedziczna.

Na ratunek dla dalekowidza – okulary i soczewki

Rozwiązaniami, które są stosowane od wielu lat klasycznie w leczeniu to oczywiście okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. W przypadku soczewek znajdziemy modele jednodniowe, dwutygodniowe, a także miesięczne. Dzisiejsze modele soczewek kontaktowych zapewniają nieporównywalnie lepszy komfort. Jednodniowe soczewki LIVE od CooperVision.pl to przykład nowoczesno produktu. Model posiada filtry UV, a także zapewnia właściwe nawilżenie i oddychalność.

Przede wszystkim diagnostyka – klucz do zdrowia oczu

Zdrowe oczy możemy zapewnić sobie oczywiście poprzez noszenie okularów czy też soczewek kontaktowych, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wczesna diagnostyka tego rodzaju problemów. Szczególnie w przypadku dzieci ma to kluczowe znaczenie, ponieważ zbyt późno wykryta wada wzroku może spowodować znacznie większe szkody w rozwoju naszej pociechy. Kłopoty w szkole, w relacjach rówieśniczych, a także zaburzenia rozwojowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Dbajmy o to, aby regularnie odwiedzać lekarza okulistę oraz wykonywać profilaktyczne badania wzroku, szczególnie w przypadku tak małych, dynamicznie zmieniających się organizmów

Klasyczne problemy dalekowidza:

  • Zmęczenie oczu – długotrwałe skupianie wzroku powoduje napięcie.
  • Zaburzenia ostrości widzenia – szczególnie przy małych czcionkach, niewielkich elementach.
  • Bóle głowy – związane z ciągłym wytężaniem wzroku.
Artykuł zewnętrzny

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.