Czy Gmina Rzeczniów jest „Polską Lombardią”?Czas czytania: 3 min.

W związku z pojawiającymi się informacjami na temat osób na kwarantannie w Gminie Rzeczniów postanowiliśmy zweryfikować pojawiające się informacje.

Komentarze, które zalewają Komunikat z PSSE Lipsko:

Gmina Rzeczniów powinna ogłosić epidemię!

Mamy tyle chorych! Całe Podkońce pod kwarantanną!

Na Rzeczniówku jedna osoba z wynikiem dodatnim, kolejne dwie czeka na wyniki. Nikt o tym nie mówi, wszystko trzymane w tajemnicy!

 

Czytelnicy, którzy do nas piszą, proszą o anonimowość, a treść ich wiadomości nie napawa optymizmem:

Proszę o anonimowość, ale myślę że ze względu na zbliżające się wybory nie są podawane prawdziwe dane co do stanu i prawdopodobnych nowych ognisk! Sprawdźcie proszę, czy DPS Rzechów, Gmina Rzeczniów to nie nowe ognisko przypadkiem? Bo są zachorowania personelu, ale nikt o tym nie mówi, nikt o tym nie pisze.

Zadzwoniliśmy do jednej z Mieszkanek Gminy będącej w kwarantannie. Osoba ta aktualnie czeka na test. Według jej relacji, duża część Mieszkańców Gminy jest w kwarantannie. Ognisko koronawirusa wystąpiło w Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej w Podkońcach. Jest zdziwiona reakcją władz Gminy. Nie reagują na faktyczny problem. Mieszkańców na kwarantannie odwiedza policja, pomaga rodzina. Mieszkanka Gminy także narzeka na współmieszkańców. NIKT NIE NOSI MASECZEK!

 

Wobec powyższych treści, postanowiliśmy nie zostać obojętni i wyjaśnić sprawę. Staramy się weryfikować każde doniesienia u odpowiednich instytucji. Stąd też napisaliśmy do Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, który to w imieniu swoim, jak i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipsku udzielił nam takich oto informacji:

Potwierdzam zarejestrowanie dodatniego wyniku w kierunku Sars-Cov-2 u jednego pracownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Podkońcach. Zakażenie stwierdzono po przeprowadzeniu badań na podstawie objawów klinicznych pacjenta i informacji uzyskanych od zakażonej osoby podczas wywiadu lekarskiego. Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest przez PPIS w Lipsku. Osoba zakażona przebywa w izolacji domowej a jej stan jest dobry. Osoby z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną zostały objęte kwarantanną na podstawie decyzji PPIS w Lipsku. Osoby objęte kwarantanną to zarówno podopieczni, jak i pracownicy placówki oraz ich rodziny. Dochodzeniem epidemiologicznym prowadzonym przez PPIS w Lipsku objęto w sumie 58 osób. Część osób objętych nadzorem epidemiologicznym z powodu kontaktu z potwierdzonym przypadkiem to mieszkańcy powiatu radomskiego, dlatego działania w ich sprawie realizują pracownicy PSSE w Radomiu.  Dementuję więc tym samym plotki, jakoby byli to wszyscy mieszkańcy wsi Podkońce.

Powyższa odpowiedź dotyczyła konkretnie sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Podkońcach, o której część z naszych Czytelników nam donosiła. Także zapytaliśmy o to, czy można uznać ten rejon jako „ognisko wirusa” w naszym Powiecie. Dostaliśmy dzięki temu w informacji zwrotnej, co jest uważane za ognisko wirusa, a mianowicie:

Jesteśmy w trakcie trwania pandemii na skalę światową a Polska nie jest wolna od koronawirusa. Co więcej, złagodzenie obostrzeń przy jednoczesnym lekceważeniu przez sporą liczbę osób zaleceń reżimu sanitarnego (noszenie maseczek, dystans społeczny, częste mycie i dezynfekcja rąk) wskazuje, że będzie zarażać się coraz więcej osób, być może bezobjawowo. W każdym miejscu w Polsce obecnie istnieje podejrzenie wystąpienia zachorowania na COVID-19 a jeśli w tym miejscu będzie więcej niż jedno zachorowanie, to wówczas możemy mówić o wystąpieniu ogniska choroby.

Tak więc w Państwa regionie również takie ryzyko stale istnieje.

 

Co można wywnioskować z powyższej wiadomości?

Osoby lubiące teorie spiskowe, uznają zapewne, że to tylko zamydlanie oczu. Jednakże należy spojrzeć na to z innej perspektywy. Jedynymi instytucjami, które są wiarygodne w tej materii to Państwowe Inspektoraty Sanitarne. Chcąc dojść do prawdy, portale informacyjne, takie jak nasz, powinny weryfikować każdą informację, co niniejszym staramy się czynić od początku istnienia portalu.

Dziękujemy Pani Rzecznik prasowej Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie http://opelz-blog.de/bokstaven-u/index.html , Pani Joannie Narożniak za wyjaśnienie sprawy.

Catering Zacisze


 

 

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.