Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Powiecie Lipskim!Czas czytania: 2 min.

Fundacja Nova Perspektywa obecnie realizuje zadanie publiczne pt. „Pogranicza smaków. Południowe Mazowsze w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze”. Zadanie, które jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, dotyczy upowszechnienia produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych.

Idea Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powstała w szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995. Inicjatywa szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu regionów europejskich, które dbają o to, aby zaoferować mieszkańcom oraz turystom wyborną w smaku, wyjątkową regionalną żywność. Aktualnie sieć zrzesza dwadzieścia pięć regionów europejskich.

Głównym celem regionów znajdujących się w sieci jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców. W obrębie regionów członkowskich istnieje regionalna sieć zrzeszająca producentów, przetwórców oraz dystrybutorów regionalnej żywności. Ponieważ dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego tworzy wizerunek i promuje region. Przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości, tworzy również płaszczyznę do współpracy dla wielu przedsiębiorstw w regionie, dlatego ważne jest, by inicjatywa ta na trwałe wpisała się w działania promujące mazowiecką żywność.


Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Powiecie Lipskim

PRODUCENT PRODUKTY
Gospodarstwo Sadownicze Anna Litwa jabłka odmiany Piękna z Boskoop
Gospoadarstwo Sadownicze Joanna Niebrzydowska jabłka odmiany Gala i Golden Delicious, porzeczki odmiany Jonkers van Tets
Gospodarstwo Sadownicze Zdrowy Owoc jabłka odmiany Gala i Golden Delicious gruszki odmiany Konferencja, Lukasówka, Klapsa/Faworytka, Carola, porzeczki odmiany Jonkers van Tets, Rosetta

Zdjęcia pochodzą z Gospodarstwa Sadowniczego: Zdrowy Owoc.

Południowe Mazowsze smakuje, a jakie jest piękne!

Projekt jest realizowany pod Patronatem Starosty Lipskiego.

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego; Nova Perspektywa.


Wsparcie finansowe dla 4. organizacji pozarządowych z Powiatu Lipskiego!

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

Jak często korzystasz z Paczkomatów?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.