Czebureki smakują najlepiej w towarzystwie sosów: czosnkowego, tzatziki, chrzanowego, tatarskiego. Bez dodatków są równie pyszne. A je się je bez użycia sztućców. Pasują do barszczów.
26 września 2022 roku na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „czebureki (zwane również: czeburieki)”.
Są to cienkie, chrupiące smażone pierogi. Nadziewa się je dowolnym mięsem, kapustą lub serami. Najsmaczniejsze zjemy w Ukrainie, gdzie są lokalnym fast-foodem sprzedawanym w budkach.
Część obecnej Ukrainy należała do Polski do początku II wojny światowej, stąd zapożyczenia z ukraińskiej kuchni na polskich stołach.
Pierogi trafiły na polskie stoły w XIII wieku przez Ruś, z okolic Kijowa.
Ciasto.
• 1 szklanka wody
• ½ łyżeczki soli
• ½ łyżeczki cukru
• 1 łyżka oleju
• 1 łyżka spirytusu (lub octu)
• 1 żółtko
• 2 ½ szklanki mąki
• 1/3 – ½ szklanki gorącej wody – w razie potrzeby
1 szklankę wody zagotować z solą, cukrem i olejem, zdjąć z palnika i wsypać jednym ruchem 1 szklankę mąki. Całość dokładnie wymieszać i przestudzić, nie musi być zupełnie zimne.
Mąkę wysypać na stolnicę, wyłożyć na nią ugotowaną, przestudzoną masę i zagniatać ciasto. Do ciasta dodać łyżkę spirytusu lub octu (zapobiega wchłanianiu tłuszczu przez ciasto podczas smażenia), wbić żółtko i dokładnie wyrobić na stolnicy.
Ciasto musi być elastyczne, miękkie i odstawać od ręki. Jeśli okaże się, że mąki jest za wiele, dodawać porcjami gorącą wodę, aby wszystko ładnie się zagniotło.
Wyrobione ciasto owinąć w folię i włożyć na 20 minut do lodówki, aby odpoczęło.
Ciasto rozwałkować cienko i wykroić okręgi.
Możesz zrobić duże pierogi lub standardowej wielkości.
Nadzienie.
Najbardziej popularne nadzienie to mięso mielone z podsmażoną cebulą, czosnkiem, pietruszką i przyprawami.
W innej wersji dodaje się farsz jak do pierogów ruskich – twaróg, cebula i obowiązkowy dodatek smażonego boczku lub dobrej kiełbasy.
Doskonale również pasuje farsz pieczarkowy z cebulą i startym serem.
Kapusta z grzybami? Czemu nie. Wyśmienite.
Równie dobrze będą smakować z farszem z mięsa z rosołu z warzywami.
Smażenie.
W dużej patelni rozgrzać olej. Czebureki ostrożnie kłaść na gorący olej, smażyć na średniej mocy palnika ok. 3 min z każdej strony, do uzyskania złotobrązowego koloru. Usmażone czebureki układać na papierowych ręcznikach, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Jeśli chcesz uniknąć smażenia w głębokim oleju, możesz spróbować upiec czebureki w piekarniku. Będą równie smaczne, ale mniej kaloryczne.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis