Co Ci grozi za jazdę bez uprawnień?Czas czytania: 2 min.

Poruszanie się samochodem bez prawa jazdy przynosi bardzo poważne konsekwencje.  Nagana, mandat, a nawet więzienie. 

Duże znaczenie przy wymierzaniu kary ma to, czy kierowca ma odebrane prawo jazdy czy nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie trzeba wozić ze sobą od 1 października 2018 roku, a bez dokumentu prawa jazdy można jeździć od 5 grudnia 2020 roku.

Do cofnięcia uprawnień może dojść po przekroczeniu 24 punktów karnych, a w przypadku młodych kierowców 20 punktów karnych.

Po przekroczeniu limitu punktów karnych (24) kierowca otrzyma skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający jego kwalifikacje jako kierowcy.  Do zaliczenia jest część praktyczna i teoretyczna. Osoba skierowana na ponowny egzamin nie musi odbywać całego kursu.

Jeżeli kierowca posiada kilka kategorii prawa jazdy, to traci je wszystkie. Niezależnie od tego, jakim pojazdem kierował. Po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej i praktycznej egzaminu oraz przejściu badań psychologicznych kierowca odzyskuje uprawnienia. Jeżeli jednak nie zda egzaminu, to będzie musiał przejść cały kurs, aby ponownie przystąpić do testu.

W przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, limit punktów karnych wynosi 20. Po przekroczeniu tego progu starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. W praktyce oznacza to konieczność ponownego odbycia kursu oraz przystąpienia do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

 

Kierowanie pojazdem innej kategorii bez uprawnień – grzywna i odholowanie na rachunek ukaranego kierowcy.

Wiele osób z prawem jazdy kategorii B zapomina że nie mogą jeździć każdym motocyklem. Za poruszanie się jednośladem z wyższą pojemnością i mocą niż dopuszczalna jest postepowanie sądowe – grzywna od 1500 do 30 000 zł.

Jazda bez prawa jazdy  – prowadzenie po tymczasowym zatrzymaniu dokumentu.

Gdy policja zatrzyma prawo jazdy lepiej za kierownicę nie wsiadać. Wyłapanie delikwenta w takim przypadku ponowne wiąże się z przedłużeniem zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy.  Kierowcy, który zbagatelizuje zakaz i zostanie ukarany odebraniem prawa jazdy musi ponownie podejść do egzaminu.

Jazda po cofnięciu uprawnień do prowadzenia samochodu – kierowca może trafić do więzienia.

Kierowcy, który mimo cofnięcia uprawnień wsiadł za kierownicę, grożą nawet 2 lata więzienia, o czym decyduje sąd. To jednak nadal nie jest najwyższa kara za jazdę bez prawa jazdy. Złamanie zakazu wydanego przez sąd jest już nie tyle wykroczeniem, co przestępstwem, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia i nawet 15-letni zakaz prowadzenia samochodu.

Prowadzenie samochodu bez wyrobionego prawa jazdy.

Osoba, która nigdy nie zdała egzaminu i nie uzyskała uprawnień do kierowania pojazdem, stwarza niebezpieczeństwo na drodze, za grozi grzywna za jazdę bez uprawnień od 1500 do 30 000 zł.

 

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Nasza ankieta

MojeLipsko.info niebawem zacznie korzystać z możliwości płatnych artykułów. Jaka kwotę miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na pełen dostep do portalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.