Zespół i choroba Raynauda



Czas czytania: 3 min.

Choroba Raynauda i zespół Raynauda to wbrew pozorom nie jest ta sama choroba. Na czym polega Choroba Raynauda, a na czym zespół Raynauda? I dlaczego noszą tak podobne nazwy? Zapraszamy do lektury!

Choroba i zespół Raynauda

Choroba Raynauda to schorzenie, które wpływa na naczynia krwionośne, które dostarczają krew do skóry, stawów, mięśni i narządów wewnętrznych. Choroba ta powoduje, że naczynia krwionośne zwężają się, co zmniejsza przepływ krwi. W wyniku tego tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, co może prowadzić do ich uszkodzenia. O chorobie Raynauda mówi się w sytuacji, kiedy charakterystyczne objawy występują samodzielnie, bez innych dodatkowych przyczyn.

Zespół Raynauda to z kolei przykład objawów Raynauda współistniejących z inną chorobą, która mogła wywołać ich pojawienie się. Istnieje wiele chorób, które mogły mieć wpływ na rozwój symptomów Raynauda, w tym między innymi reumatoidalne zapalenie stawów czy miażdżyca.

Możemy więc powiedzieć, że cechą wspólną dla choroby i zespołu Raynauda jest objaw Raynauda. Oba schorzenia dzieli natomiast przyczyna pojawienia się symptomów.

Objaw Raynauda

Objawy Raynauda są zwykle związane z niedokrwieniem skóry, pojawiającym się w wyniku różnorodnych czynników, takich jak zimno czy nadmierne emocje. Mogą obejmować między innymi:

  • zmiana koloru skóry palców na biały, a następnie na niebieski lub czerwony,
  • obrzęk palców u rąk i nóg,
  • ból lub mrowienie w palcach, dłoniach lub stopach,
  • trudności z poruszaniem palcami,
  • skurcze mięśni.

Objawy te są często nasilone przez zimno lub stres emocjonalny, jednak w większości przypadków ustępują, gdy palce nagrzewają się lub krew wraca do normalnego przepływu.

Przyczyny choroby Raynauda

Etiologia choroby Raynauda nie jest do końca jasna, jednak sugeruje się, że występowanie objawu Raynauda w przypadku choroby powodować mogą schorzenia naczyń krwionośnych, urazy wtórne i tym podobne problemy. 

Przyczyny zespołu Raynauda

Do czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia objawu Raynauda, obejmują:

  • Płeć: Badania statystyczne wskazują, że częstość występowania objawu Raynauda jest większa u kobiet, niż u mężczyzn
  • Wiek: Choroba częściej występuje u osób w wieku 15-30 lat lub po 40. roku życia
  • Palenie papierosów: Nikotyna może wpływać na naczynia krwionośne i przyczyniać się do wystąpienia choroby
  • Stres emocjonalny: Stres może wpływać na regulację naczyń krwionośnych

Jeśli natomiast chodzi o choroby, które mogą wywoływać zespół Raynauda, lub wpływać na jego przebieg, bardzo często wyróżnić można schorzenia takie jak:

  • choroby krwi (np. chłoniak czy białaczka),
  • choroby zakaźne (jak na przykład trąd czy WZW),
  • choroby układu nerwowego (zespół cieśni nadgarstka),
  • choroby tkanki łącznej (RZS, toczeń, twardzina).

Ważnym czynnikiem ryzyka, który może prowadzić do powstania choroby Raynauda, są warunki zawodowe – często to właśnie osoby pracujące w specyficznych warunkach i zawodach są wyjątkowo narażone na objawy Raynauda. Wśród zawodów, których wykonywanie może powodować pojawienie się objawu Raynauda, wyróżnić należy między innymi operatorów maszyn wibrujących (młotów pneumatycznych, maszyn górniczych i innych), pracowników chłodni i innych pracowników narażonych w swojej pracy na niskie temperatury otoczenia i chemikalia.

Dowiedz się więcej o zespole i chorobie Raynauda

Zespół i choroba Raynauda to temat, który jest dość skomplikowany i bardzo rozbudowany. W związku z tym zapraszamy po więcej informacji dotyczących tych schorzeń, gdzie przybliżamy osobę Raynauda, szczegółowo omawiamy zespół i chorobę Raynauda, a także przedstawiamy diagnozowanie i leczenie tych dolegliwości. Sprawdź: https://jutromedical.com/twoje-zdrowie/co-leczymy/zespol-i-choroba-raynauda

Artykuł zewnętrzny

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam się rozwijać

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.