Burmistrz Solca zaczyna od wizerunkowej wpadkisolec.pl
Czas czytania: 4 min.

Nowa Burmistrz Solca nad Wisłą, dr Małgorzata Ewelina Szymańska, zaczęła swoje rządy w dosyć nietypowy sposób. Wpadka wizerunkowa i w dodatku prawna!

Urząd zmienił swoje konto na Facebooku. Z jednej strony dobrze, ponieważ poprzednio używany profil był kontem osobowym, nowe konto to typowa strona.

Z drugiej strony – tyle zdjęć i historii, komentarzy, znajomych – szkoda!

Może wystarczyło zmienić właściciela konta w ustawieniach i działać dalej? Tylko zmienić sposób komunikacji, na co sami narzekaliśmy.

Zaskoczył nas wpis jaki się pojawił na nowym profilu https://www.facebook.com/profile.php?id=61559613054868.

Niby miły i sympatyczny, jednak jest nagromadzeniem złego przekazu, złych emocji i jakżeż sprzeczny początek z końcem.

Szekspir: 

Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie
Powie najwięcej, kiedy najmniej powie.

Przede wszystkim profil powinien mieć swój regulamin! A nie taki oświadczenie.

Po drugie: skoro profil jest kanałem informacyjnym gminy to blokowanie użytkowników narusza wolność do informacji!  Sądy w tym zakresie odwołują się zarówno do Konstytucji RP, jak i do dorobku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Po trzecie: profil stanowi niejako forum, na którym umieszczane są komentarze i opinie osób zainteresowanych dotyczące spraw publicznych. 

Po czwarte: sądy potwierdzają, że bezsprzecznie do tego typu informacji i spraw ma zastosowanie ustawa o dostępie do informacji publicznej i nie ma przy tym znaczenia to, czy jakieś przepisy regulują kwestie umieszczania takich informacji w tego typu mediach społecznościowych.
Po piąte: Urząd nie może wymagać, żeby pisały tylko osoby z imienia i nazwiska ( bo co? zemsta jakaś potem?). Regulamin Faceboka zobowiązuje do tego użytkownika ale nie zmusza.

Po szóste: Sąd wskazał, że „Również informacja o zablokowanych użytkownikach (co sprowadza się do podania nazw ich kont) na profilu Facebook Powiatu stanowi informację publiczną. Odnosi się ona bowiem do działań publicznych organu władzy publicznej, związanych ze sprawowaniem tej władzy w zakresie informacyjnym i promocyjnym, a jej pozyskanie służy kontroli przestrzegania przez organ zasady jawności i respektowania konstytucyjnych praw obywateli do swobody wypowiedzi i wolności myśli w sprawach publicznych. Są to działania podejmowanie wobec członków wspólnoty lokalnej uczestniczących w jawnej debacie publicznej za pośrednictwem elektronicznego środka przekazu”.
Po ostatnie: w tej kwestii wypowiedział się także Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz), który stwierdził, że wolność wypowiedzi, chroniona w art. 10 ust. 1 Konwencji, stanowi jeden z podstawowych fundamentów społeczeństwa demokratycznego i jeden z podstawowych warunków jego postępu i samorealizacji jednostki. Z zastrzeżeniem ust. 2 tego przepisu Konwencji wolność wypowiedzi znajduje zastosowanie nie tylko do «informacji» i «poglądów», które są dobrze przyjmowane lub postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne, lecz także do tych wypowiedzi, które są obraźliwe, szokują lub przeszkadzają. Takie są wymogi pluralizmu, tolerancji i otwartości, bez których nie ma «społeczeństwa demokratycznego».
Szanowni Użytkownicy/Użytkowniczki
Cieszymy się z Waszych komentarzy i wpisów. Zależy nam, aby wspólny dialog odbywał się według przyjętych norm kultury i szacunku dla innych uczestników rozmowy.
➡️Strona na Facebook’u Miasto i Gmina Solec nad Wisłą jest miejscem informowania o Mieście i Gminie: działalności urzędu, inwestycjach, działalności instytucji podległych Urzędowi, ogólnych informacji związanych z miastem o różnorodnej treści, m.in. rozrywkowej, informacyjnej, edukacyjnej, kulturalnej itd.➡️Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj innych użytkowników. Nie prowokuj nikogo swoimi wypowiedziami. Teksty obraźliwe dla innych będą usuwane. Traktuj innych uczestników tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
➡️Profil Miasto i Gmina Solec nad Wisłą nie jest oficjalnym kanałem do składania skarg, reklamacji czy jakichkolwiek formalności w Urzędzie Miasta i Gminy Solec nad Wisłą. Treści o takim charakterze będą informacyjnie przekazywane do odpowiednich komórek urzędu bez gwarancji uzyskania wiążącej odpowiedzi. Procedury dot. załatwiania spraw w urzędzie znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.➡️W trosce o jakość treści publikowanych na profilu wymagane jest korzystanie z kont zawierających imię i nazwisko, utworzonych zgodnie z Regulaminem serwisu Facebook. Konta naruszające postanowienia niniejszego Regulaminu mogą być ignorowane lub blokowane.
➡️We wszystkich sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem obowiązują przepisy zawarte w regulaminie serwisu Facebook
➡️Naruszenia powodują wykluczenie użytkownika z dyskusji, a w przypadkach skrajnych mogą skutkować podjęciem procedur prawnych. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy satysfakcji z odwiedzania naszej witryny w serwisie Facebook!🙂

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

18 Komentarzy

 1. A wy komentarzy przypadkiem nie kasujecie? Gdzie ta wasza “wolność słowa” gdy pewne komentarze są cenzurowane lub kasowane. To samo dotyczy waszej strony na Facebooku.

  • Więc jeśli już komukolwiek chcecie zwracać uwagę właśnie w tym zakresie zacznijcie od siebie. Bo tej “wolności słowa” tutaj nie ma. Pozdrawiam.

    • No właśnie tylko portal informacyjny dla mieszkańców całego powiatu. Jako “dziennikarze” powinniście stać na straży wolności słowa. Ale no cóż 😉

      • Przeczytałem i w którym momencie konstytucyjna wolność słowa nie dotyczy portali informacyjnych? Wasz artykuł również w pewnym sensie dotyczy was. To tylko takie spostrzeżenie ;(

       • Tu:
        art. 47 Konstytucji RP gwarantuje każdemu prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym

     • Przedstawiamy się wszystkim złośniku. 🙂
      Odezwij się jako nie anonim i nie podszywający się pod kogoś.

 2. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz), który stwierdził, że wolność wypowiedzi, chroniona w art. 10 ust. 1 Konwencji, stanowi jeden z podstawowych fundamentów społeczeństwa demokratyczneg….. a no właśnie i za wolność wypowiedzi zostałam dwukrotnie na tej stronie dziennikarskiej zablokowana bo było nie po myśli pana redaktora ,czepianie się kogoś bądź czegoś a samemu robi się wbrew wolności i demokracji

 3. O ludzie, krytykują poprzedniego burmistrza dobrze, nikt się nie czepia, wytykaja błędy obecnej źle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.