Budowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach oraz przebudowa drogi powiatowej w powiecie szydłowieckim ze wsparciem samorządu Mazowsza!Czas czytania: 3 min.

Nowy budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach oraz remont drogi powiatowej w powiecie szydłowieckim to inwestycje, które zostaną zrealizowane przy wsparciu samorządu Mazowsza. Projekty otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości blisko 4,6 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisał dziś wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Pieniądze na inwestycje pochodzą z instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. To największy program wsparcia realizowany przez samorząd Mazowsza, na który w tym roku sejmik województwa mazowieckiego przeznaczył rekordowe 151 mln zł, z których 95 mln wesprze nowe projekty samorządów lokalnych.

Dobra kondycja finansowa województwa mazowieckiego pozwala nam wspierać gminy i powiaty w różnego rodzaju inwestycjach. Wiele z nich to przedsięwzięcia, które nie zostałyby zrealizowane bez naszej pomocy, a wśród nich są takie, na które mieszkańcy czekają od lat. Mamy świadomość, że nie wszystkie samorządy są w stanie zrealizować je z własnych budżetów. Dlatego również w tym roku mogą liczyć na nasze wsparcie.

– podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Dzisiejszym beneficjentom życzę jak najszybszego i najsprawniejszego przeprowadzania ich inwestycji.

– dodaje wicemarszałek.

Przebudowa drogi powiatowej nr 4015W Szydłowiec – Mirów Nowy– granica województwa

Inwestycja obejmie 600-metrowy odcinek drogi powiatowej. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. wzmocnienie konstrukcji drogi, poszerzenie jezdni do szerokości 6 m, a także zbudowanie poboczy, zjazdów oraz 1,5-metrowego ciągu pieszego. Wartość inwestycji to 976 tys. zł. Władze Mazowsza przekazują na ten cel 585 tys. zł z budżetu województwa. Planowany okres realizacji inwestycji drogowej to lata 2021-2023.

Budowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy to publiczna placówka oświatowo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo i intelektualnie. Szkoła kształci dzieci i młodzież z lekką, umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Blisko 4 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego pomogą w realizacji opiewającego na ponad 14 mln zł projektu budowy budynku wraz z częścią mieszkalną oraz zagospodarowaniem przestrzeni wokół placówki w Kozienicach.

Nowy budynek będzie składał się z części dydaktycznej z salą sportową oraz internatu, zapewniającego opiekę i wychowanie uczniom oraz młodzieży uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania. W zajęciach szkolnych będzie uczestniczyć maksymalnie 100 uczniów. Z kolei w internacie zamieszka do 60 osób.

Budowa nowego obiektu w nowej lokalizacji korzystnie wpłynie na rozwój szkoły oraz pozwoli na rozszerzenie działalności ośrodka, co podkreśla Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego.

Nowy budynek wraz z internatem dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego to przełomowe wydarzenie w historii placówki. Na tę inwestycję od lat czekali wszyscy, zwłaszcza pracownicy i wychowankowie.

– podkreśla radny.

Od wielu lat władze powiatu kozienickiego zabiegały o pomoc przy budowie nowej siedziby.

Dziś ośrodek mieści się w zabytkowym budynku, pobenedyktyńskiego zespołu kościelno-klasztornego w Opactwie. Jako samorząd jesteśmy zobowiązani do zapewnienia godnych warunków do nauki we wszystkich prowadzonych placówkach oświatowych, a w sposób szczególny powinniśmy wsłuchiwać się w głosy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Dlatego też, po wnikliwej analizie wielu rozwiązań, Rada Powiatu Kozienickiego jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie budowy nowej siedziby na działkach powiatu w Kozienicach.

 – podkreśla Andrzej Jung, starosta kozienicki.

Wkrótce budynek szkoły z internatem, na miarę XXI wieku powstanie w Kozienicach, zgodnie z życzeniem rodziców tych dzieci i nauczycieli. Mamy działkę, mamy projekt i co najważniejsze mamy ogromne wsparcie samorządu województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękuję władzom regionu.

 – dodaje starosta kozienicki.

Lada moment ruszą prace przy budowie ośrodka. Ich początek zaplanowano już na 15 czerwca br. Będą trwały do sierpnia 2023 r.

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.