„Babki z Krzemienia” – podsumowanie projektu!Czas czytania: 2 min.

W „Bałtowskim Zapiecku” odbyło się niezwykle, bardzo smakowite podsumowanie projektu „Babki z Krzemienia” prowadzonego przez Fundację Centrum Rozwoju Regionalnego „Edu-Bałt”.

Projekt skierowany był do kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg”- gmin Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Chotcza, Rzeczniów. Panie miały okazję wymieniać się doświadczeniami, wspólnie gotować, ale przede wszystkim zajmować się tym, co jest w naszym dziedzictwie kulturowym najważniejsze, zachowaniem tradycji.

W naszej pamięci ciągle żywe są przepyszne smaki, wyraziste zapachy i barwne kolory potraw przygotowywanych z naturalnych produktów przez nasze babcie, które smakowały wyśmienicie. Tym projektem chcemy zachować je dla następnych pokoleń, aby nasze dzieci mogły też cieszyć się wyśmienitym dziedzictwem kulinarnym naszej polskiej i tradycyjnej wsi.

– podkreśla Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”.

Uczestniczki projektu przez ostatnie miesiące dzielnie brały udział w szeregu warsztatów kulinarnych, poznając nowe metody przygotowywania potraw oraz łącząc je umiejętnie z posiadaną, tradycyjną wiedzą na ten temat.

Smacznie, bo regionalnie – pod tym hasłem odbyło się dzisiejsze kulinarne spotkanie Babek z krzemienia 🍞🥘🍲🥗🥙Kuchnia…

Opublikowany przez Fundacja Centrum Rozwoju Regionalnego "Edu-Bałt" Piątek, 11 września 2020

Podczas podsumowania każde z Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczących w zajęciach, przygotowało swoją popisową potrawę związaną z tradycją kulinarną regionu. Znajdą się one w „Przepiśniku”- książce kulinarnej, która zostanie wkrótce wydana.

Naszym założeniem było zaangażowanie środowiska Kół Gospodyń Wiejskich do współpracy w sferze kultury lokalnej i regionalnej. Dotychczasowe spotkania pokazały, że kobiety chcą się integrować i wspólnie działać. Jestem przekonana, że panie zdobyły mnóstwo pożytecznej wiedzy oraz nowych umiejętności, a nawiązane relacje, może nawet przyjaźnie, przetrwają długie lata.

– mówi koordynator projektu Magdalena Wójtowicz.

Kolejne informacje o nas 😊https://radioostrowiec.pl/2020/09/12/babki-z-krzemienia-wydadza-ksiazke-z-przepisami-dan-regionalnych/?fbclid=IwAR0YNzIQ2HBOg9vw14BJ9ucW0oGK0WXMUq-PP-1UaDHakCiuDZ9VkwJjEdQ

Opublikowany przez Fundacja Centrum Rozwoju Regionalnego "Edu-Bałt" Wtorek, 15 września 2020

Projekt „Babki z krzemienia” dofinansowany był z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Całkowity koszt dofinansowania dwuletnich wyniósł około 258 tysięcy złotych.

Źródło: Echo Dnia; Fundacja Centrum Rozwoju Regionalnego „Edu-Bałt”.

Wspieraj MojeLipsko – pomóż nam szukać nieprawidłowości

Nasza ankieta

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 - 6:00 na terenie każdej gminy w powiecie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.