Gorąco (ponownie) w Solcu nad Wisłą: Ujawniamy nieoficjalne kulisy poniedziałkowej dymisji Anny Zięby (i kadrowy „powrót do przeszłości”?).
Solec nad Wisłą znów staje się areną politycznego trzęsienia ziemi, o którym w kuluarach urzędu mówi się głośniej niż o oficjalnych komunikatach (których nie ma).
Po zaledwie kilku miesiącach współpracy, z urzędem rozstała się Anna Zięba, powołana na stanowisko Zastępcy Burmistrza w listopadzie 2025 roku.
(Co dziwne, na stronie urzędu Pani Anna Zięba nigdy sie nie pojawiła jako Zastępca Burmistrza. Dlaczego?).
Choć oficjalnej wersji brak, w mieście aż huczy od plotek o konflikcie charakterów, w którym główną rolę gra sposób zarządzania obecnej Pani Burmistrz, Małgorzaty Szymańskiej.
Anna Zięba pojawiła się w Solcu jako postać z solidnym zapleczem merytorycznym.
Według danych z rejestrów gospodarczych (KRS i CEiDG) i oświadczenia majątkowego, jej nazwisko widnieje w spółkach związanych z sektorem fitness i zarządzaniem nieruchomościami.
Jej nominacja w listopadzie 2025 roku była odczytywana jako sygnał nowej jakości.
Niestety, ta „nowa jakość” przetrwała zaledwie do późnej wiosny 2026 roku.
Z informacji płynących bezpośrednio z korytarzy przy Rynku w Solcu wynika, że powód rozstania był prozaiczny, a zarazem najtrudniejszy do przeskoczenia: bariera komunikacyjna i konflikty.
Pracownicy urzędu, a także partnerzy z powiatu i lokalni społecznicy, coraz częściej skarżą się na jej sposób komunikacji atmosferę panującą w urzędzie Burmistrz Szymańskiej.
Co słyszymy nieoficjalnie?
-
-
Manipulacje i półprawdy: Pracownicy mają poczucie, że każda próba merytorycznej dyskusji kończy się „tłumaczeniem racji”, które w rzeczywistości mają coś maskować.
-
Trudny charakter: Sposób prowadzenia rozmów przez Panią Burmistrz jest opisywany jako „momentami niemożliwy do wytrzymania”.
-
Izolacja: Nawet radni podczas sesji (co widać podczas transmisji) zwracają uwagę na „teatralność” i „manipulacyjny styl” zarządzania, gdzie uśmiechy przed kamerami kontrastują z twardym, nierzadko lekceważącym traktowaniem podwładnych za zamkniętymi drzwiami.
-
W tej atmosferze Anna Zięba miała po prostu „rzucić papierami”, nie godząc się na rolę statysty w trudnym emocjonalnie środowisku pracy.
Tylko czy to prawda?
Czy nie było odwrotnie?
Gdy wydawało się, że gmina postawi na kolejnego fachowca, urzędowe korytarze obiegła wieść, która wprawiła urzędników w osłupienie. Nowym Zastępcą Burmistrza ma zostać postać doskonale znana – były wójt gminy, obecnie emeryt.
Postać ta zapadła w pamięć mieszkańcom podczas ostatnich Gminnych Dni Strażaka w Boiskach.
W czarnych okularach przeciwsłonecznych i jaskrawoczerwonym krawacie, błyszczał na placu przed remizą, wzbudzając u jednych nostalgię, a u większości – niedowierzanie.
„Czy Solec nad Wisłą stał się skansenem politycznym?” – pytają złośliwie mieszkańcy, wskazując, że to byłby kolejny emeryt na stanowisku.
Wybór emerytowanego włodarza na zastępcę jest odczytywany jako ruch defensywny Pani Burmistrz.
Ktoś z „dawnej gwardii” może być łatwiejszy w sterowaniu niż niezależna ekspertka pokroju Anny Zięby, ale czy pomoże to gminie wyjść z marazmu?
Dodamy, że Pan były Wójt zamknął historyczną Szkołę Podstawową w Przedmieściu Dalszym wbrew ogromnemu sprzeciwu ze strony mieszkańców okolicznych wsi.
Sytuacja w Solcu nad Wisłą jest krytyczna nie ze względu na brak funduszy, ale na kryzys zaufania.
Jeśli burmistrz Szymańska nie zmieni sposobu komunikacji z otoczeniem, nawet najbardziej doświadczony zastępca w czerwonym krawacie nie uratuje wizerunku urzędu.
Mieszkańcy boją się, że zamiast rozwoju, czeka ich powrót do metod zarządzania sprzed dekady, opartych na układach i „twardej ręce”, co w dzisiejszym samorządzie jest drogą donikąd.
Jedno jest pewne: oczy całego powiatu lipskiego są teraz zwrócone na Solec.
Czy to tylko chwilowy zakręt, czy początek końca nadziei na nowoczesne miasto i przyjazną mieszkańcom gminę?
Jeśli powyższe informacje nie maja potwierdzenia w faktach prosimy UMiG w Solcu nad Wisłą o komentarz/sprostowanie. By żyło się lepiej!
powoałanie ziębaWażna informacja dla jednego z czytelników:
Zgodnie z art. 4 ustawy antykorupcyjnej, zastępca burmistrza w okresie zajmowania stanowiska nie może:
być członkiem zarządów, rad nadzorczych ani komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego,
być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.
Jeśli była członkiem zarządu FITBUD, należy to zgłosić odpowiednim organom, które zweryfikują fakty.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis