80. rocznica mordu na polskich rodzinach pod Starym Ciepielowem i Rekówką
6 grudnia w powiecie lipskim to dzień kojarzony z największą zbrodnią dokonaną na Polakach pomagających Żydom przez niemieckiego okupanta.

80 lat temu, rankiem 6 grudnia 1942 roku, niemiecka żandarmeria z posterunku w Górkach Ciepielowskich otoczyła dom państwa Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów i Kosiorów w Ciepielowie Starym, podejrzanych o ukrywanie Żydów. Po gruntownych przeszukiwaniach i znalezieniu dwóch ukrywanych przez państwo Kowalskich Żydów, żandarmi rozpoczęli egzekucję. Żandarmi zamknęli rodzinę w domu, zabili okna, drzwi i podpalili. Wszyscy spłonęli żywcem. Uratował się jedynie syn Jan, który w tym czasie terminował krawiectwo u swojego krewnego. Inne trzy rodziny spalono w stodole. Śmierć poniosły też osoby, którym Polacy pomagali. Tych, którzy próbowali uciekać, Niemcy rozstrzeliwali lub po schwytaniu wrzucali w płonące zabudowania. Po zbrodni kazali pozostałym mieszkańcom wioski zakopać w jednym dole szczątki ich sąsiadów.

Łącznie tego dnia Niemcy zamordowali 33 osoby, w tym dwóch Żydów: trzynaścioro dorosłych i dwadzieścioro dzieci… Najmłodsza ofiara zbrodni miała 7 miesięcy, najstarsza ok. 70 lat.

Rocznica Mordu Polskich Rodzin [*]

Mord na polskich rodzinach pod Starym Ciepielowem i Rekówką jest uważany za jedną z największych zbrodni dokonanych przez Niemców na Polakach ukrywających Żydów w trakcie II wojny światowej. Żaden ze sprawców nie poniósł po wojnie odpowiedzialności karnej za popełnione zbrodnie. Żandarmi z posterunku w Górkach Ciepielowskich kontynuowali terror na miejscowej ludności cywilnej przez prawie dwa lata. W trakcie swojej obecności na ziemi lipskiej zamordowali około 1000 osób: w większości Polaków działającym w partyzantce, ukrywających się Żydów, Romów, oraz zwykłych cywili, podejrzanych o „przestępstwa” wobec okupanta.

Źródło: Krzysztof Machała, Historia Lipska i okolic.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.