30-lecie samorządu w Gminie Chotcza!Czas czytania: 2 min.

30 – lecie samorządu w Polsce jest okazją do przybliżenia rozwoju w tym okresie w Gminie Chotcza.

Na przestrzeni 30 lat udało się dużo zmienić dla lepszego i łatwiejszego życia mieszkańców. Obszar całej gminy został pokryty siecią nowych, dobrych dróg. Powstały hydrofornie, stację uzdatniania wody, a w każdej wsi jest sieć wodociągowa. W trosce o czyste środowisko wybudowano wiele przydomowych oczyszczalni ścieków. Na terenie Gminy Chotcza pojawiły się odnawialne źródła energii takie jak m.in.: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Podczas działań, metamorfozie poddano szkoły z terenu Gminy. Rozbudowano szkołę i nowocześnie wyposażono przedszkole czy sale do nauki języków obcych na skalę XXI w. W ramach odnowy wsi powstały dwie świetlice z kafejkami internetowymi w Baranowie oraz Tymienicy, zbiornik rekreacyjno-retencyjny w Chotczy – Józefów, kilka placów zabaw dla dzieci, boiska sportowe oraz parkingi.

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Gminy, zmodernizowano remizy oraz wyposażono w nowoczesny sprzęt jednostki OSP w Chotczy, Tymienicy, Białobrzegach i Kijance.

Przez 30 lat kwitły inwestycje, rosła świadomość społeczna mieszkańców oraz zmieniały się ich potrzeby. W 2010 roku po wielu latach przestoju reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich z Tymienicy, które działa prężnie i reprezentuje Gminę na różnorakich festiwalach ludowych i nie tylko. Powstał Klub Sportowy „Wisła Chotcza”. Gmina należy do stowarzyszeń Krzemienny Krąg i Związek Gmin nad Iłżanką, dzięki czemu pozyskuje środki na realizację różnych projektów. Powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Choteckiej i Towarzystwo Edukacji, Kultury i Sportu. Efektem działań tych stowarzyszeń we współpracy z władzami Gminy jest cykliczny piknik rodzinny „Bliżej Natury”, ponadto wydano monografię gminy „Chotcza dawna i współczesna”.

Wójt Gminy Chotcza Janusz Witczak, który piastuje to stanowisko nieprzerwanie od 1994 roku mówi:

Uważam, że bardzo wiele udało się zrobić w naszej gminie chociaż nie zawsze było łatwo. Mam świadomość, że wiele jest jeszcze do zrobienia, ale przecież Kraków też nie od razu zbudowano…

Lista inwestycji jest długa. Każdy mieszkaniec Gminy sam wie jak jego życie uległo poprawie przez te 30 lat. Na pewno Gmina Chotcza nie zmarnowała tego czasu tylko wykorzystała go w 100%.

Źródło: Urząd Gminy w Chotczy.

Nasz sondaż. Zagłosuj

Tak z ciekawości pytanie :)
Czy wybralibyście twórcę i naczelnego MojeLipsko.info na swojego wójta/burmistrza?

wspieraj nas cyklicznie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.