1300 zł „za nic” – ruszają testy
W Polsce rusza bezwarunkowy dochód podstawowy.

 

Od 5 000 do 31 000 Polaków będzie przez dwa lata otrzymywać 1300 zł miesięcznie w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego. Po co? Ekonomiści chcą sprawdzić, czy skonsumują czy zainwestują te pieniądze. Czy będą się uczyć, czy próbować awansować albo tworzyć firmy. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Sprawdzenie tego na co wydają pieniądze osoby otrzymujące 1300 zł miesięcznie „za nic” odbędzie się na pograniczu polsko-rosyjskim.

 

Co to jest „Bezwarunkowy dochód podstawowy”?

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP, dochód gwarantowany, dochód obywatelski) to świadczenie pieniężne, w ustalonej wysokości, wypłacane obywatelom przez państwo. Ma na celu zapewnienie pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

 

Kto może skorzystać z bezwarunkowego dochodu podstawowego?

Dochód gwarantowany charakteryzuje się tym, że nie trzeba spełniać żadnych warunków, aby go otrzymać: ani kryteriów dochodowych, ani dotyczących pracy czy też posiadania dzieci. Przysługuje on każdemu.

O idei bezwarunkowego dochodu podstawowego dyskutuje się od lat. Upraszczając – zwolennicy widzą w nim sposób na zmniejszenie nierówności społecznych i aktywizację zawodową, krytycy obawiają się wysokich kosztów i tego, że ludziom nie będzie się chciało pracować.

Więcej informacji – TUTAJ.

Źródło: Infor Samorząd.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*