We wtorek, 22 kwietnia, kilka minut po godzinie 14:00, w miejscowości Sienno przy ulicy Cmentarnej doszło do groźnego zdarzenia. W jednym z budynków mieszkalnych wybuchł piec, powodując poważne obrażenia u jednej osoby.
Eksplozja była na tyle silna, że natychmiast na miejsce skierowano liczne służby ratunkowe. Osoba poszkodowana doznała poważnych poparzeń i wymagała natychmiastowej pomocy medycznej. Do akcji zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego załoga po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowała rannego do szpitala.
Działania służb ratunkowych
Na miejscu zdarzenia pracowały jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja oraz załoga śmigłowca HEMS. Strażacy zabezpieczyli miejsce wybuchu, ugasili pomieszczenie, w którym doszło do eksplozji, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz przygotowali lądowisko dla śmigłowca ratunkowego. W tym samym czasie zastęp OSP KSRG Pawłowice zabezpieczał rejon powiatu Lipskiego.
Zaangażowane siły i środki
W akcji uczestniczyły następujące jednostki i pojazdy:
-
KP PSP Lipsko: GBA 2.6/16 MAN TGM 13.320, GCBA-Rt 5/42 MAN TGM 18.320, SLRr Škoda Kodiaq
-
OSP Sienno: GCBA 4/28 MAN TGM 18.320, GBA 3.6/16/380 KAMAZ 4×4
-
Zespół Ratownictwa Medycznego SPZZOZ w Lipsku: W03-058 „P” MAN TGE
-
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe: Ratownik 5 – Eurocopter EC-135 P2+
-
Policja Lipsko: Škoda Yeti
-
OSP KSRG Pawłowice: GBA 4.6/16/3.1 MAN TGM 18.320
Dzięki sprawnej i profesjonalnej interwencji wszystkich służb udało się szybko opanować sytuację i udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanemu. Takie zdarzenia przypominają, jak niebezpieczne mogą być awarie urządzeń grzewczych i jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas ich użytkowania.
Na podstawie Ratownictwo Powiatu Lipskiego i świadków.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis