SMS-owe oszustwa. Dostałeś taką wiadomość? Uważaj!
Wiadomość od nadawcy „Kwarantanna” jest fałszywa – kliknięcie w link podany w SMS może zainfekować Twój smartfon.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega: mieszkańcy Mazowsza i całej Polski otrzymują wiadomość SMS o nałożeniu kwarantanny.

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega:

mieszkańcy Mazowsza i całej Polski otrzymują wiadomość SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link do strony. To jest oszustwo! Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące Państwa danych zawartych w telefonie. Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link!

Jednocześnie przypomina, że:

kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej.Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy SMS o następującej treści:

Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play.

SMS taki jak na załączonym obrazku jest fałszerstwem!

Do czego prowadzi strona podana w SMS od „Kwarantanna”?

Otwarcie strony samo w sobie nie powinno zainfekować urządzenia.

Niebezpieczne jest natomiast pobranie z niej aplikacji „Flash Player”. Wiąże się to z zainstalowaniem oprogramowania, które zapisuje wszystkie czynności użytkownika telefonu (łącznie z danymi logowania do banków), co w efekcie może skutkować włamaniem do bankowości elektronicznej.Na ten atak phishingowy są narażone wyłączenie smartfony z Androidem.

Jeśli zainstalowałeś aplikację z fałszywego SMS-a o nałożeniu kwarantanny – koniecznie wyłącz urządzenie i skontaktuj się ze swoim bankiem. Warto również zmienić hasła do portali, których dane mogły zostać zachowane na zainfekowanym smartfonie.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie; Benchmark.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*